Виставки


Вечір пам’яті письменника Г.А.Книша


   22 листопада 2017 року в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбувся вечір пам’яті письменника-земляка Георгія Арсеновича Книша (справжнє прізвище Книшев), якому в цьому році виповнилося б 95 років.
   Народився майбутній письменник 17 листопада 1922 року в селі Петрове Кіровоградської області у родині священика, який зазнав переслідувань та репресій з боку комуністичної влади.
   Після закінчення школи юнак служив у армії. Коли почалася війна, пішов воювати, весь час був на передовій. Друкувався у фронтових газетах. Брав участь в обороні Дніпропетровська, Керчі, Сталінграда, визволяв Курськ, Київ, Вінницю, Львів, Сандомир, Прагу, штурмував Берлін. Чотири рази був поранений. У 1945 демобілізувався у званні лейтенанта, маючи ряд бойових нагород: ордени Вітчизняної війни І-ІІІ ступенів, Червоної зірки, медаль «За відвагу».
   З 1946 року мешкав у Львові. У 1946-1950 роках навчався у Львівському державному університеті. З 1950 року працював у засобах масової інформації, на телебаченні.
   Свою ходу в літературі Г.А.Книш розпочав ще у 1940 році оповіданням «Дід Степан». Потім було 9 поетичних збірок: «Вірність», «Джерело», «Над Збручем», «Рубежі», «Скарб», «Високість», «Антени», «Роса», «Імення».
   У 1961 році став членом спілки письменників України. У творчому доробку письменника 8 прозових романів, найвідоміші з них «Жайвір», «Приціл», «Гніздо», що утворили трилогію. Історичний роман «Магічний кристал» присвячений письменнику-полемісту Івану Вишенському.
   Усе життя Г.А.Книш тримав зв’язок з малою батьківщиною – Петровим, куди неодноразово приїздив у складі письменницьких делегацій, у гості до рідних. Куди б не кидала письменника доля, згадка про Петрове не полишала його. Ось як він сам говорить про це: «А я крізь страхіття літ пережитих завжди повертався сюди. Назви села не переінакшували. Тож, вона служила мені втіхою, свіжим ковтком води та повітря. Кому я вірив - так це моїй Петровій. Майже з трьох десятків виданих мною книжок не знайдеться такої, звідкіль би не визирнула Петрова…..». Помер письменник 3 серпня 1997 року, похований у Львові.
   Дружина Георгія Арсеновича Ідея Миколаївна Книшева передала у музей І.К.Карпенка-Карого архів чоловіка, до якого увійшли прижиттєві твори письменника, його рукописи, документи, добірка світлин. Усі ці матеріали лягли в основу виставки «Літа на долоні», яку презентовано у рамках вечора пам’яті.
   Музейний захід, на який завітали викладачі та студенти будівельного технікуму, пройшов у теплій, невимушеній обстановці. Голова обласної організації НСПУ В.В.Бондар розповів про творчість Г.А.Книша, директор музею К.Є Лісняк поділилася своїми спогадами про відрядження до Львова, про спілкування з вдовою Георгія Арсеновича, про перевезення архіву письменника до Кіровограда у 1999 році.
   Закінчився вечір пам’яті виступом донецького поета С.В.Жуковського та невеликим концертом. Українські пісні, які так любив Г.А.Книш, прозвучали у виконанні юних бандуристок – учениць музичної школи № 1 ім. Г.Г.Нейгауза.


kar1692m.jpg (6692 bytes) kar1693m.jpg (6205 bytes) kar1694m.jpg (6154 bytes)
Учасники вечора пам’яті письменника-земляка Г.А.Книша – викладачі та студенти будівельного технікуму Екскурсію по виставці «Літа на долоні» проводить науковець Н.В.Мельниченко Голова обласної організації НСПУ В.В.Бондарь розповідає про письменника Г.А.Книша

kar1695m.jpg (6844 bytes) kar1696m.jpg (8733 bytes) kar1697m.jpg (5457 bytes)
Свої вірші читає донецький поет С.В.Жуковський Українські пісні звучать у виконанні юних бандуристок – учениць МШ № 1 ім. Г.Г.Нейгауза Члени НСПУ С.В.Жуковський та В.В.Бондар

kar1691m.jpg (7609 bytes) kar1702m.jpg (7171 bytes)
Виставка «Літа на долоні» до 95-річчя від дня народження письменника-земляка Г.А.Книша Голова обласної організації НСПУ В.В. Бондар знайомиться з виставкою «Літа на долоні»

kar1698m.jpg (8159 bytes) kar1699m.jpg (7844 bytes) kar1700m.jpg (6066 bytes) kar1701m.jpg (6744 bytes)

Фрагменти виставки «Літа на долоні»