Виставки


«Звучить слово Кобзаря»


    «Звучить слово Кобзаря» - під такою назвою 20 березня 2018 р. у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого пройшли літературно-мистецькі студії.
    Вступним акордом заходу став виступ учениць музичної школи № 1 ім. Г.Г.Нейгауза, у виконанні яких прозучали пісні на слова Т.Шевченка «Сова», «Ой, маю я оченята», «Тече вода в синє море» та «Вітер в гаї не гуляє».
    Переможень ІІ Всеукраїнського конкурсу читців ім. Тараса Шевченка – поет, режисер, член творчого клубу «Парус» Микола Барабуля представив присутнім літературну композицію, яка складалася з віршів та уривків з поем Кобзаря.
    У виконанні заслуженої артистки України, актриси Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького Галини Романюк прозвучав уривок з поеми Т.Шевченка «Іван Підкова».
    Музичним подарунком учасникам літературно-мистецьких студій – студентам будівельного коледжу став виступ відомого поета, композитора, барда Андрія Фоменка, який виконав цикл пісень на слова Т.Шевченка у сучасному аранжуванні.
    У рамках заходу була презентована виставка «З ім’ям та словом Кобзаря», на якій представлені матеріали повязані з життям і творчістю Тараса Шевченка: факсимільне видання «Кобзаря» та автографів поезій 1843-1845 рр., «Три літа», «Щоденник і автобіографія поета».
    Не менш цікавою є драма «Назар Стодоля» 1930 р., видана у львівській друкарні Наукового товариства ім. Тараса Шевченка та перший експонат нашого музею – «Поеми Тараса Шевченка» з дарчим написом родички Кобзаря Катерини Красицької.
    Найвищою творчою відзнакою у незалежній Україні є Національна премія України ім. Тараса Шевченка. Серед Шевченківських лауреатів є письменники – уродженці степового краю, твори яких представлені в експозиції. Це Василь Козаченко (за цикл повістей «Листи з патрона», 1971), Федір Сарана (за упорядкування «Шевченківського Словника», 1980), Володимир Базилевський (за збірку поезій «Вертеп», 1996), Григорій Гусейнов (за художньо-документальний життєпис, у 10-ти томах «Господні зерна», 2006), Дмитро Іванов (за збірку поезій «Село в терновому вінку», 2010).
    Матеріали виставки розповідають і про письменників-земляків, які у своїй творчості зверталися до шевченківської тематики. Це літературознавчі дослідження М.Равлюка, Г.Клочека, В.Гараніна, Л.Куценка; краєзнавчі розвідки С.Шевченка, Ю.Матівоса та інших.
    В експозиції широко представлені твори літераторів нашого краю, які у різні роки видавалися до ювілеїв Тараса Шевченка: збірник віршів лауреатів шевченківського конкурсу «Березневий гомін» (до 180-ї річниці з дня народження Кобзаря), збірка оповідань, статей, нарисів «Тарас Шевченко у моєму житті» (до 190-річчя поета), антологія «Шевченкіана степова» (з нагоди проведення на Кіровоградщині Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій», 2005).
    П’єси за творами Т.Г.Шевченка займають чильне місце у репертуарі Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького. Афіші вистав «Назар Стодоля» та «Гайдамаки» є яскравим тому свідченням. Шевченківська п’єса «Назар Стодоля» була і в репертуарі єлисаветградських аматорів, про що присутні могли дізнатися із світлин виконавців головних ролей цієї пєси (І.К.Карпенко-Карий у ролі Назара та його дружина Н.К.Тарковська у ролі Галі).
    Не менш цікавим є фото «Вечорниць» - музичного додатку до «Назара Стодолі», написаного композитором П.І.Ніщинським. Прем’єра «Вечорниць» відбулася у 1875 році у Єлисаветграді за участі автора.
    Т.Г.Шевченко був, є і залишиться душею України. І саме Шевченкове слово повинне стати дороговказом для молодого покоління, якому вже завтра розбудовувати нашу державу.


kar1763m.jpg (6304 bytes) kar1764m.jpg (6190 bytes) kar1765m.jpg (6973 bytes) kar1766m.jpg (5312 bytes)
Ведуча заходу науковець Т.М. Ревва Учасники заходу – студенти будівельного коледжу Юні музиканти – учні МШ № 1 виконують пісні на слова Т.Г.Шевченка

kar1767m.jpg (3585 bytes) kar1768m.jpg (6759 bytes) kar1769m.jpg (6368 bytes)
Переможень ІІ Всеукраїнського конкурсу читців ім. Т.Шевченка – поет, режисер Микола Барабуля представив присутнім літературну композицію з віршів та уривків з поем Кобзаря Заслужена артистка України, актриса Кіровоградського театру ім. М.Кропивницького Галина Романюк читає уривок з поеми Т.Шевченка «Іван Підкова» Відомий поет, композитор, бард Андрій Фоменко виконує цикл пісень на слова Т.Шевченка у сучасному аранжуванні

kar1770m.jpg (6013 bytes) kar1771m.jpg (6732 bytes) kar1772m.jpg (6020 bytes)
Галина Романюк та Микола Барабуля Фото на згадку Виставка «З ім’ям та словом Кобзаря»