Виставки


«Бо я – українець»


    28 липня 2020 р. у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася презентація виставки «Бо я – українець», присвяченої 140-річчю від дня народження Володимира Винниченка.
    Володимир Кирилович – наш земляк, уродженець м. Єлисаветграда (нині - Кропивницький). В історії літератури, як і в історії національно-державного відродження, він – постать виняткова. Новеліст, романіст, драматург, філософ, публіцист, маляр-художник і з юних років – політичний та громадський діяч. Ним написано понад сотню оповідань, понад 20 п’єс, філософські праці , близько ста живописних робіт. Твори письменника ще до революційних подій 1917 р. були перекладені багатьма мовами.
    Народився В. Винниченко 28 липня 1880 р. Після закінчення народної школи, вступив до Єлисаветградської чоловічої класичної гімназії, з якої був виключений у 1899 р. Згодом успішно склав екстерном іспити у Златопільській гімназії, після чого, у 1900 р. став студентом юридичного факультету Київського університету святого Володимира та одним з провідних членів Революційної Української партії.
    Життєвий та творчий шлях нашого земляка, численні арешти, вимушену еміграцію, його політичну діяльність ілюструють матеріали з фондів літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого : фото різних років (починаючи з гімназійного періоду і до останніх років життя у Мужені), копії документів, листів, афіш, які сповіщали про вистави драматурга в українських та світових театрах, газетно-журнальні публікації, присвячені В.Винниченку, його твори, надруковані у 1918, 1928, 1932, 1939 рр. та сучасні видання.
    Непроста і суперечлива постать викликає чималий інтерес у багатьох науковців. Відомий письменник-краєзнавець Микола Смоленчук (1927-1993) встановив справжнє місце народження нашого земляка – м. Єлисаветград.
    Винниченкознавство займало окрему сторінку у творчій біографії знаного літературознавця, доктора філологічних наук, професора, політика і громадського діяча Володимира Панченка (1954-2019). На виставці представлені праці Володимира Євгеновича, присвячені В. Винниченку.
    Учасники презентації мали змогу ознайомитися з працями відомих літературознавців, які досліджували життєпис та творчість знаного письменника і політика, матеріалами численних наукових конференцій, присвячених Володимиру Кириловичу.
    Через обмеження, пов'язані з карантином, презентація виставки проходила у дещо незвичному форматі. Була запрошена обмежена кількість осіб.
    Громадський діяч, кандидат історичних наук, краєзнавець Юрій Митрофаненко розповів про досягнення Винниченка-політика та про його роль у національному відродженні нашої країни. З літературознавчими аспектами творчості Володимира Кириловича присутніх ознайомив викладач кафедри української літератури ЦДПУ ім. Володимира Винниченка, кандидат філологічних наук Олександр Ратушняк.
    Про публікації, присвячені В. Винниченку в місцевій періодиці 1990-х рр. розповів відомий краєзнавець, лауреат журналістської премії ім. В.Винниченка газети «Народне слово» (1994) Федір Шепель.
    Виступ заступника директора обласного краєзнавчого музею з обліку і збереження музейних предметів Павла Рибалка був присвячений колекції особистих речей письменника, які потрапили до провідного музею області завдяки літературознавцю та громадському діячу Володимиру Панченку.
    Учасники заходу зійшлися у думці, що постать Володимира Винниченка є знаковою для нашої держави. А деякі грані його таланту, зокрема філософські праці і художні роботи ще залишаються малодослідженими.
    Намагаючись зрозуміти день нинішній, нам варто знову і знову перечитувати Винниченка. Можливо, деякі відповіді - у творах парадоксального і імпульсивного, непослідовного, але відвертого, чесного з самим собою письменника і політика, українського інтелігента Володимира Винниченка.
     Усі бажаючі можуть ознайомитися з віртуальним варіантом виставки на сайті музею.


kar2653m.jpg (9449 bytes) kar2654m.jpg (5219 bytes) kar2655m.jpg (5446 bytes) kar2656m.jpg (12389 bytes)
Про вшанування пам’яті Володимира Винниченка у його рідному місті розповіла директор музею Лариса Хосяінова Лариса Хосяінова – про музейне зібрання В.Винниченка  Старший науковий співробітник музею Тетяна Ревва презентує виставку

kar2657m.jpg (11928 bytes) kar2658m.jpg (10681 bytes) kar2659m.jpg (11205 bytes) kar2660m.jpg (9690 bytes)
Учасники заходу Юрій Митрофаненко - про політика і державотворця В.Винниченка  Про літературознавчі аспекти творчості В.Винниченка, пов’язані з нашим містом,  розповів Олександр Ратушняк

kar2661m.jpg (9713 bytes) kar2662m.jpg (10320 bytes) kar2663m.jpg (9666 bytes)
Федір Шепель про публікації, присвячені В.Винниченку в місцевій періодиці 1990-х рр. Про історію повернення особистих речей В.Винниченка в Україну розповідає Павло Рибалко  Дискусія тривала і після презентації