Виставки


У свят-вечір не лише колядують, а й сурвакують


    Для багатьох із нас новорічно-різдвяні свята – найочікуваніші та найголовніші. З давніх-давен українці зберегли яскраві, мудрі та веселі традиції святкування Різдва, Василя і Маланки, Водохреща. Але в Україні живе багато народів, які також мають цікаві новорічні звичаї.
    На Кіровоградщині мешкає більше п’яти тисяч болгар-переселенців із Балкан, які оселилися у Вільшанці та інших регіонах області. Вже десятиріччя діє обласне громадське об’єднання болгар «Нашите хора» - партнери літературного музею.
    За давнім звичаєм першим гостем у Новий рік в Україні має бути чоловік, якого звуть полазник. Тож і ми дотримались звичаю, прийнявши 6 січня першого полазника - болгарина Сергія Осадчого, керівника болгарської общини, депутата Всесвітнього парламенту болгар у Варні, директора болгарської недільної школи, барда, мецената. У будинок Тобілевичів він завітав з дружиною Оленою. Обоє – активні громадські діячі.
    Цікаві, веселі й артистичні відповіді дало подружжя на запитання музейниці Антоніни Корінь, ініціаторки нового проекту «Відкриті сторінки душі», в ході якого відомі й талановиті гості розповідають про свою діяльність і надають пропозиції щодо подальшої співпраці. Під час зустрічі звучали спогади і розповіді про дитинство, музика і вірші, відбувалося колядування й сурвакування. Болгарська сурвачка – зроблене з гілок символічне прикрашене знаряддя вітання з Новим роком. Сурвакування нагадує наш обряд жартівливого биття людей вербовою гілкою у Вербну неділю.
    Біля музейної ялинки стояв сувенір – ялинка з гільз, подарована атовцем, майором медслужби, поетом і бардом Валерієм Ковалем. Ще один друг нашого музею долинчанин Володимир Яремчук написав про неї вірш:

Ялинка в гільзи одяглася!
Оце – прикраси новорічні?
Чого, звідкіль часи трагічні
Прийшли підступно і негласно?
Як це могло між нами статись,
Скажи, сусіде наш довічний?!
Чи докором, не б’є у вічі
Загільзений ялинки статус?


    З подякою згадали тих, хто захищає нашу Україну, аби її народи вільно жили, працювали, святкували і дружили між собою.
    Гості музею довірливо відкрили нам свої душі, наповнені добром, ознайомили з проектами співпраці України і Болгарії на ниві культури, літератури, туризму. У пані Олени, дружини керівника «Нашите хора», є п’ятирічний досвід роботи і вивчення традицій болгар. Плакета – болгарський пиріг, спечений нею на свят-вечерю і символічно начинений кількома монетами на щастя, був неперевершений. А ведучій було подаровано симпатичного іграшкового сніговичка – теж на добро.
    За допомогою мобільного зв’язку до спілкування приєдналася майже 90-річна Неля Осадча, мати Сергія Юрійовича. Колишня вчителька математики з Вільшанки нині переїхала до сина в Кропивницький і продовжує підтримувати болгарський рух.
    Розмова стала ширшою, бо згадали болгаролюбців, у т. ч. й наших земляків – заслуженого діяча мистецтв України Бориса Притулу, письменників-перекладачів з болгарської Яра Славутича, Дмитра Шупту, Бориса Нечерду. Переглянули твори народного художника України Михайла Біласа з Трускавця, члена Національної спілки народних майстрів України Лариси Зоріної, художника Андрія Ліпатова. Їх здобутки у різних жанрах популяризують українські традиції зимових свят.   
    Музейники вручили гостям різдвяні калачі та нові буклети про свій заклад.


kar2828m.jpg (10166 bytes) kar2829m.jpg (12611 bytes) kar2830m.jpg (6721 bytes)

kar2831m.jpg (10361 bytes) kar2832m.jpg (8794 bytes) kar2833m.jpg (15026 bytes) kar2834m.jpg (5942 bytes)