Виставки


Чумацькі пісні на садибі Тобілевичів


    28 червня у міській садибі Тобілевичів звучали чумацькі пісні у виконанні учасників етнографічного ансамблю «Млиночок» Олександра Полячка та Олени Панічевої. Олександр Полячок – директор кропивницького музею музичної культури імені Кароля Шимановського, Олена Панічева – завідувачка теоретичного відділу Кропивницького музичного фахового коледжу.
    Учасників зустрічі в зеленій оазі Карпенкового саду привітала директорка літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого Лариса Хосяінова, яка розповіла про музичні традиції родини Тобілевичів, а також нагадала, що «чумацький слід» простежується в життєписах кількох визначних письменників-уродженців нашого краю. Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) у 1897 році написав п’єсу «Чумаки», в якій блискуче виконав роль одного з головних героїв Хоми Нерука. П’єса мала величезний успіх всюди, де гастролювала трупа корифеїв українського театру.
    У рік, коли Карпенко-Карий створив своїх «Чумаків», в Архангороді (нині Новоархангельськ) народився Євген Маланюк – майбутній поет, літературознавець, культуролог. «В лінії батька, - згадував він, - були чумаки, осідлі запорожці». Пізніше в «Уривку з поеми» писатиме:

Внук кремезного чумака,
Січовика блідий праправнук,
Я закохавсь в гучних віках,
Я волю полюбив державну.

    Кирило Винниченко, чумакуючи, дорогою з Криму зупинявся у Єлисаветграді в заїжджому дворі, а через деякий час одружився з його хазяйкою. Від цього шлюбу народився майбутній письменник, політичний і громадський діяч Володимир Винниченко.
    Олександр Полячок розповів гостям про ініційований ним веб-серіал «Чумацькі пісні», у якому йшлося про автентичну чумацьку пісню, шляхи й пам’ятки на теренах усієї України. Одним із учасників проєкту став гурт «Млиночок» (1921).
    Як досвідчений педагог, пан Олександр під час заходу не просто розповів про особливості чумацьких пісень і разом з пані Оленою виконав деякі з них, а й влаштував справжній майстер-клас, долучив до співів усіх присутніх, заздалегідь роздавши аркуші зі словами.
    Отже, у день, коли українці вшановують свою Конституцію, музейний сад перетворився на святкову зелену залу, в якій звучали не тільки старовинні чумацькі пісні, а й лунали поетичні рядки Світлани Ніколаєвської, присвячені нашій мужній Батьківщині.


 Учасники етнографічного гурту «Млиночок» Олена Панічева та Олександр Полячок Директор музею Лариса Хосяінова

Співаємо чумацьких пісень Поетеса Світлана Ніколаєвська