Виставки


"Найпресвященніша земля моєї України"


   Так, цитуючи поезію Анатолія Кримського, назвали у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого літературно-мистецьке свято, приурочене до Дня Незалежності України.
   Який літературний процес кипить на Кіровоградщині зараз, чим збагачує письменство сучасне суспільство? Як і завжди, розмаїттям тем, проблем, сюжетів і жанрів: краєзнавство історичне і сучасне, духовність і критика, - все знаходить свій вихід на сторінках нових книг.
   Родзинкою свята, на яке зібрались у першу чергу літератори, бібліотекарі, педагоги та читачі, стала прем'єра трьох книг трьох письменників. Створена у співавторстві членами НСПУ та Конгресу літераторів України сімейним дуетом Анатолієм та Іриною Кримськими збірка поезії "Прощення у Господа молю", видана у видавництві "Імекс ЛТД" цього року, - проект своєрідний. Бо тут поєднано описи фрагментів з історії творення нашої Християнської віри та релігійну лірику. Адже поезія, на думку авторів, - теж один із проявів Божественної дії, про що свідчать цілі розділи Біблії: Псалми Давида, Пісня пісень, Соломонові притчі та ін. Книгу духовної поезії автори уклали і видали з вірою і надією в те, що після прочитання її у світі поменшає байдужості, зла, агресії, а побільшає духовності, добра й краси, яка покликана рятувати світ, як і добре, тепле, щире слово молитви та поезії.
   Український менталітет вміщає як складову характеру гумор і сатиру. Це й продемонстрували у іншій спільній книзі Анатолій Кримський та Сергій Колесников, члени НСПУ, видавши минулого року у видавництві "Лебедія" веселу книжку пародій "Галопом по хайвеях" (редактор В.Бондар, художник В.Остапенко, автор передмови В.Марко). Дісталось у книзі "на горіхи" особливо кіровоградському грону відомих у краї літераторів: В.Погрібному, П.Селецькому, В.Могилюку, Т.Журбі, А.Корінь, І.Рябченко. Самокритично поставились співавтори і до своїх творінь, теж нагородивши себе пародіями.
Окремим крилом зачепили і не земляків: І.Жиленко, В.Фединишинця, А.Кичинського, вважаючи, що таким чином "прочистили" сучасний літпроцес.
   Заслуговує на увагу і репринтне перевидання краєзнавчої книги "Подолія" (1891, Санкт-Петербург), яке здійснив у приватному видавництві С.Колесников, віддавши дань в т.ч. своїй малій батьківщині - Ульяновському району, територія якого колись входила до Подільської губернії, однієї з найбільших у Російській імперії.
   Присутні літератори з Кіровограда, Олександрівського та Компаніївського районів, прослухавши презентантів, щиро вітали їх власними літературними творами. Всіх вразила актуальна поема "Зойк душі, або про роздуми про рідну українську мову" М.Левандовського. Пісні на вірші А.Кримського виконав композитор П.Гарбар.
   А ще відбулась презентація нового літературно-публіцистичного щомісячника, - газети "Крила Олександрівщини" (тираж 500 прим.), яку представила головний редактор, поетеса і керівник Олександрівського райлітоб'єднання "Крила" Оксана Шпирко. Засновником газети і меценатом став місцевий підприємець Сергій Шпирка. Можливо, після перших, заснованих у райцентрах Канів на Черкащині та Голованівськ на Кіровоградщині, "Крила" стали першою літературною газетою в Україні, народженою в райцентрі.


kar838m.jpg (6266 bytes) kar839m.jpg (7174 bytes) kar840m.jpg (7582 bytes)