Виставки


«Літописець народного подвигу»


   «Літописець народного подвигу» - виставку з такою назвою відкрито в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого до 100-річчя з дня народження письменника-земляка Василя Козаченка.
   На її відкритті семикласники кіровоградської школи № 32 почули від науковця музею Наталії Мельниченко чимало цікавого про життя і творчість яскравого представника української літератури.
   Народився він 25 березня 1913 р. у смт Новоархангельськ на Кіровоградщині, яку називав однією з історично «найлітературніших» областей України.
   Старшому поколінню читачів добре відомі його книги: «Атестат зрілості», «Блискавка», «Біла пляма», «Коні воронії» та ін. В.Козаченко видав їх більше 20-ти: оповідання, повісті, романи, спогади, критика й публіцистика. Окремі з них представлені на виставці в оригіналі та у перекладах угорською, німецькою і французькою мовами. Їх герої – сильні люди, віддані своєму народу.
   Біографія В.Козаченка багато в чому типова для письменників його покоління. Закінчив Київський університет Т.Г.Шевченка, був учасником Великої Вітчизняної війни, яка стала однією з його головних тем у творчості. По війні працював у редакціях кількох журналів. Був громадським діячем: працював у апараті Спілки письменників України (до якої був прийнятий ще до війни за перші книги), у 70-х рр. минулого століття очолював її.
Не раз обирався делегатом партійних з’їздів та депутатом Верховної ради СРСР, УРСР, мав високі державні нагороди.
   Літературними відзнаками Василя Козаченка є комсомольська премія імені Миколи Островського, імені Олександра Фадєєва та найвища – Державна премія УРСР ім. Т.Г.Шевченка (1971) – за цикл повістей «Листи з патрона», які увічнили подвиг українського народу у Великій Вітчизняній війні.
   На виставці представлене найцікавіше з музейного фонду письменника, в якому більше двохсот предметів: книги, фото, документи. Чимало творів надійшло в музей з обмінних фондів бібліотек України, але більшу їх частину передала з Києва вдова письменника Ірина Сигізмундівна після смерті нашого земляка у 1995 р.
   Свідченням його міжнародних зв’язків є копії фотознімків 50-х рр. минулого століття, коли у складі української урядової делегації він брав участь у роботі Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Тоді ж йому пощастило на знайомство і спілкування з відомими письменниками Е.Л.Войнич та Д.Стейнбеком.
   Серія фото розкриває зв’язки В.Козаченка з рідним краєм, який він не раз відвідував під час літературних ювілеїв та державних урочистостей, пов’язаних з Днем Перемоги; спілкувався з педагогами і учнями; був причетним до створення обласної письменницької організації; опікувався проблемами Хутора Надія.
   Яскравіше та виразніше уявити дітям багатогранність і зміст творчості земляка допоміг огляд його книг, підготовлений завідувачем відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді ОЮБ ім. О.Бойченка Раїсою Твердоступ та прочитане актрисою Кіровоградського академічного музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького Оленою Короленко оповідання «Їх було сорок».


kar880m.jpg (5653 bytes) kar881m.jpg (7010 bytes) kar882m.jpg (4153 bytes) kar883m.jpg (4964 bytes)
kar884m.jpg (5414 bytes) kar885m.jpg (4046 bytes) kar886m.jpg (7196 bytes)