Виставки


Виставка «Реліквії Великої Вітчизняної війни»


    Все далі в історію відходять буремні роки Великої Вітчизняної війни. Але пам’ять людська береже спогади про тих, хто врятував людство від фашистської навали.
    Прекрасною нагодою згадати загиблих та вклонитися живим ветеранам Великої Вітчизняної війни стало святкування 70-річчя з дня визволення міста Кіровограда від загарбників.
    До цієї знаменної дати співробітники міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого підготували виставку «Реліквії війни», джерельну базу якої складають фотографії, книги, газети, аркуші з віршами, написаними фронтовиками між боями, солдатські листи, особисті речі, що належали воїнам.
    Близько 30 літераторів Кіровоградщини воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед них артилеристи Георгій Книш та Петро Біба, піхотинець Микола Петров, десантник Євмен Доломан, розвідник Микола Алексєєв (Далекий), моряк Чорноморського флоту Григорій Карєв. Фронтовими дорогами як військові кореспонденти пройшли Сава Голованівський, Натан Рибак, Арсеній Тарковський, Олександр Зонін, Наум Добрін, у підпіллі з ворогом боровся Василь Козаченко.

    Двоє літераторів - Ізраїль Фісанович та Тимофій Шашло за героїзм і мужність були удостоєні високого звання Герой Радянського Союзу.
    В особистих архівах кожного з них зберігалися реліквії часів війни. Деякі з них були подаровані музею самими письменниками, деякі - родичами померлих літераторів.
    Вдова письменника Сави Голованівського - військового кореспондента газет «Красная Армия» та «За честь Батьківщини», подарувала музею добірку фронтових фотокарток та збірку публіцистичних нарисів «Мсти, воин!», надруковану в 1942 році в Уфі. Редактором книги був наш земляк письменник Натан Рибак.
    В експозиції листи та листовні картки часів Великої Вітчизняної війни прозаїка Миколи Петрова, його комсомольський квиток, інструкція по боротьбі з німецькими танками, пам’ятка навіднику і командиру гармати.
    Поет і прозаїк Григорій Карєва воював політруком десантного загону моряків Чорноморського флоту, захищав Одесу. Коли випадала вільна хвилина, писав вірші.
    Після поранення працював відповідальним редактором газети «Морской фельдшер» Військово-морських сил. В експозиції «Блок-книжка для Командира» з віршами фронтовика, газета «Морской фельдшер» за 10 травня 1945 року, на першій сторінці якої указ про оголошення 9 травня святом Перемоги. На другій - акт про воєнну капітуляцію Німеччини.   
    Прозаїк Василь Козаченко – активний учасник партизанського і підпільного руху на Кіровоградщині. Під час Великої Вітчизняної війни брав участь в обороні Києва, командуючи стрілецьким взводом. У 1942-1944 рр. перебуваючи на окупованій території писав свої оповідання хімічним олівцем, часто на випадкових клаптиках паперу, а написане ховав у патрони і закопував у землю. Рукопис оповідання «Groskopf» Василя Козаченка, написаний на німецьких касових квитках, представлений на виставці.
    Предмети часів Великої Вітчизняної війни знаходяться в музейному фонді Наума Добріна, який під час Великої Вітчизняної війни був військовим кореспондентом газети «За радянську Україну» Південно-Західного фронту, начальником таємного і загального відділів Українського штабу партизанського руху. На виставці знімки, датовані 1942 р. на яких Наум Добрін сфотографований з письменниками Л. Воскрекасенком, А. Малишком; С. Жураховичем, Д. Гриньком на Сталінградському фронті.
    На бланку газети «За радянську Україну» надрукована бойова характеристики Наума Добріна за підписом відповідального редактора Миколи Бажана.
    Є в Кіровограді вулиця Фісановича. Носить вона ім’я прославленого в роки війни моряка-підводника, Героя Радянського Союзу Ізраїля Фісановича.
    Підводний човен М – 172, командиром якого був Ізраїль ілліч, здійснив 17 бойових походів, потопив 13 ворожих кораблів. В експозиції фотографії та книги моряка-північноморця «Записки подводника» та «История Малютки».
Ще один літератор – Тимофій Шашло став Героєм Радянського Союзу в листопаді 1941 р. Він взяв на себе командування танковою дивізією, яка захопила стратегічно важливий населений пункт. Бойовий шлях танкіста від сержанта до підполковника знайшов своє відображення у його документальній повісті «Дорожче за життя», яка представлена на виставці.
    Знаний білоруський письменник Василь Биков під час Великої Вітчизняної війни воював на території нашого краю. Взимку 1944 року в боях під Кіровоградом Василь Володимирович був важко поранений, отримав контузію, вважався загиблим. Тривалий час його ім’я було викарбуване на обеліску Слави в селі Велика Северинка Кіровоградського району.
    В експозиції книга Василя Бикова «Колокола Хатыни», в якій описані бої під Кіровоградом, в яких брав участь білоруський письменник.
    На презентацію виставки «Реліквії війни» до музею завітали учні коледжу Кіровоградського технічного університету. Багато цікавого дізналися вони про письменників – учасників Великої Вітчизняної війни з розповіді науковця музею Наталії Бондарєвої.
    Вірші поетів-фронтовиків прозвучали у виконанні заслуженої артистки України, актриси Кіровоградського академічного музично-драматичного театру ім. Марка Кропивницького Галини Романюк.
    Своїми спогадами про Велику Вітчизняну війну та окупаційний період на Кіровоградщині поділився поет Гарій Войченко.
    У програму заходу увійшли пісні «Землянка», «Синий платочек», «Давай закурим» у виконанні викладачів Кіровоградської музичної школи № 1 Вікторії Делестьянової та Івана Криворучка.


kar938m.jpg (12643 bytes) kar939m.jpg (11277 bytes) kar940m.jpg (14921 bytes)
Фрагменти виставки «Реліквії Великої Вітчизняної війни»
kar941m.jpg (10431 bytes) kar942m.jpg (9544 bytes) kar943m.jpg (9683 bytes) kar944m.jpg (12041 bytes)
Учні коледжу Національного технічного університету – учасники презентації виставки «Реліквії Великої Вітчизняної війни» Поет Г.О.Войченко ділиться своїми спогадами про Велику Вітчизняну війну Пісні часів Великої Вітчизняної війни звучать у виконанні викладачів Кіровоградської музичної школи № 1 Вікторії Делестьянової та Івана Криворучка Учні коледжу Національного технічного університету – учасники презентації виставки «Реліквії Великої Вітчизняної війни»