Виставки


Вечір «Лицар українського театру», присвяченого 160-річчю від дня народження
корифея українського професійного театру М.К.Садовського (Тобілевича)


   У грудні 2016 року виповнюється 160 років з дня народження корифея українського професійного театру, знаного режисера та неперевершеного драматичного актора Миколи Карповича Тобілевича, який увійшов в історію вітчизняного театрального мистецтва під псевдонімом Садовський.
   Народився майбутній майстер сцени 13 грудня 1856 року в селі Кам’яно-Костувате на Херсонщині (нині Миколаївська область) у славетній родині Тобілевичів, яка дала вітчизняній культурі чотири яскраві особистості: драматурга І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого), актора, режисера М.К.Тобілевича (Садовського), актора, режисера, театрального педагога П.К.Тобілевича (Саксаганського), актрису і співачку М.К.Тобілевич (Садовську-Барілотті).
   Ще з дитинства захоплювався театром. Допомагав старшому брату Івану Тобілевичу та його другу Марку Кропивницькому готувати декорації до вистав, брав активну участь в аматорських театральних гуртках.
   Навчався у Херсонській гімназії та Єлисаветградському земському реальному училищі. У 1877 році добровольцем пішов на російсько-турецьку війну, де був тяжко поранений. За героїзм і мужність, виявлені в боях за Шипку, нагороджений Георгіївським хрестом.
   У 1881 році М.Садовський виходить на професійну сцену, працює спочатку в трупі Ашкаренка, а потім в трупах М.Кропивницького та М.Старицького. У 1888 році спільно з М.Заньковецькою очолив власну трупу. Згодом, в 1898 році ця трупа злилася з трупою П.Саксаганського, а у 1900 році з трупою М. Кропивницького. У 1905 р. Микола Карпович очолював театр Руська Бесіда» у Львові.
   Повернувшись до Києва, М.Садовський заснував перший український стаціонарний театр, який розпочав свою роботу 1906 року в Полтаві, а потім діяв аж до 1919 у Києві.
   У роки української державності М.Садовський працював головним уповноваженим у справах народних театрів. У червні 1919 його призначено головним уповноваженим з питань організації народних театрів для фронту і тилу на території УНР. З 1921 року він очолював театр «Просвіта» в Ужгороді. З 1923 по 1926 р. був у еміграції в Чехії, жив у передмісті Праги.
   Після повернення в Україну в 1926 році, М.Садовський виступав у різних театрах, знявся у головній ролі у фільмі «Вітер з порогів» (1929). В останні роки життя, крім акторської діяльності, працював як перекладач та мемуарист. У 1929 році вийшла його книга «Мої театральні згадки».
   Як актор М.Садовський прославився виконанням історико-героїчних ролей, серед яких: Богдан Хмельницький, Сава Чалий, Гетьман Дорошенко (в однойменних п'єсах М.Старицького, І.Карпенка-Карого, Л.Старицької-Черняхівської). Багато цікавих театральних образів М.Садовський створив у соціально-побутових п’єсах. Це ролі Миколи («Наталка-Полтавка» І.Котляревського), Дмитра («Не судилося» М.Старицького), Тараса, Опанаса, Івана Барильченка («Бондарівна», «Бурлака», «Суєта» І.Карпенка-Карого) та ін. Він був першим на українській сцені Командором («Камінний господар» Лесі Українки) та Городничим («Ревізор» М Гоголя).
   Крім того, виступав у оперному репертуарі й уславився як виконавець українських народних пісень. Вмів грати на віолончелі. М.Садовський також вніс свій вагомий внесок у збагачення українського репертуару перекладом «Ревізора» М.Гоголя, лібрето опер «Галька» С.Монюшка, «Продана наречена» Б.Сметани та ін.
   Як режисер Садовський виховав цілу плеяду українських акторів (О.Петляш, О.Корольчук, Є.Хуторна, М.Малиш-Федорець, І.Ковалевський і багато ін.).
   Роль Садовського як культурного і громадського діяча виходить далеко за межі театру. У товаристві інших корифеїв і сучасних йому діячів у різних галузях культури й мистецтва, діяльність Садовського сприяла народженню нового покоління української інтелігенції ХХ століття. Помер М.К.Садовський 7 лютого 1933 у Києві.
   З нагоди 160-річчя від дня народження видатного українського актора і режисера М.К.Садовського у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого пройшов вечір «Лицар українського театру».
   У рамках заходу презентовано виставку «Із славетної родини Тобілевичів», матеріали якої розказують про життєвий і творчій шлях корифея.
   Завідуюча відділом мистецтв ОУНБ ім. Д. Чижевського Світлана Ушакова виступила з презентацією-повідомленням «Микола Садовський в історії українського кінематографа». Учасники заходу побачили уривки з кінофільму «Вітер з порогів», головну роль в якому зіграв М. Садовський.
   Провідні актори Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького Олексій Дорошев та Галина Романюк зіграли уривок з вистави «Житейське море» за однойменною п’єсою І.К.Карпенка-Карого. Актриса та співачка театру ім. М.Кропивницького Любов Кардаш виконала пісню «Світить місяченько» з вистави «Пошились у дурні» за однойменною п’єсою М.Кропивницького.
   На вечір до музею завітали вчителі та учні Кіровоградського обласного навчально-виховного коледжу гімназії-інтернату школи мистецтв.


kar1372m.jpg (6576 bytes) kar1373m.jpg (4651 bytes) kar1374m.jpg (5790 bytes)
Ведуча вечора науковець музею Н.Мельниченко Пісню «Світить місяченько» виконує актриса театру ім. М.Кропивницького Любов Кардаш Про внесок М. Садовського у вітчизняний кінематограф розповідає Світлана Ушакова – завідуюча відділом мистецтв бібліотеки ім. Д.Чижевського

kar1375m.jpg (4812 bytes) kar1376m.jpg (5516 bytes) kar1379m.jpg (5588 bytes)
Провідні актори театру ім. М.Кропивницького Олексій Дорошев та Галина Романюк виконують сцену з вистави «Житейське море» за однойменною п’єсою І.К.Карпенка-Карого Учасники вечора – учні Кіровоградського обласного навчально-виховного коледжу гімназії-інтернату школи мистецтв Виставка «Із славетного роду Тобілевичів», присвячена 160-річчю від дня народження М.Садовського

kar1377m.jpg (5440 bytes) kar1378m.jpg (5057 bytes) kar1379am.jpg (6046 bytes)

Фрагменти виставки «Із славетного роду Тобілевичів»