Публікації

П'ЯТЬ РОКІВ РАЗОМ


  Так називається нова виставка, влаштована у міському літературно-меморіальному музеї І.Карпенка-Карого з нагоди п'ятої річниці від дня його відкриття, її експозиція - то розповідь про перші кроки становлення ще юного, але добре знаного осередку культури, що має досить вагоме місце у духовному житті міста і краю.
  Ошатний будиночок на вулиці Тобілевича, який свого часу М.Смоленчук назвав "свідком і носієм історії", - не просто гніздо "женьшеневого куща" (Олесь Гончар) родини Тобілевичів, а місце першовитоків національного і культурного відродження українського народу наприкінці XIX століття. Тут сповнювались наснагою до творчої і громадської праці М.Кропивницький, М.Старицький, М.Лисенко, О. та С.Русови, П.Михалевич, Є.Чикаленко, А.Тарковський. І хто знає, може, саме освітлені духовною аурою цього будинку прийшли до літератури В.Винниченко, Є.Маланюк, Ю.Яновський, що мешкали зовсім поруч.
  Сьогодні будинок Тобілевичів - це і літературна вітальня сучасних митців слова, і друга домівка студентської молоді, яка вчиться бути корисною рідному народові, і наукова лабораторія з вивчення творчості корифеїв українського професійного театру та літературного процесу у нашому краї, клас духовного зростання школярів і просто місце, де спраглі нап'ються з невмирущої криниці духовності. Про це йшлося у виступах гостей, а точніше - добрих і вірних друзів, завсідників музею - В.Бондаря, Л.Стадної, Л.Пігарєвої, І.Казнадія, "хрещеної матері музею" Є. Чабаненко та багатьох інших, хто зібрався пошанувати його п'ятиріччя.
  Колективу на чолі з директором музею К.Лісняк є чим похвалитися. Зібрано понад шість тисяч експонатів, упорядковано понад сто п'ятдесят іменних справ літераторів і митців краю, влаштовано 26 виставок, здійснено п'ять цікавих і важливих наукових експедицій до Львова, Києва, Харкова, Одеси, Москви. Встановлено тісні контакти з багатьма музейними та освітніми закладами, наприклад, з Національною парламентською бібліотекою, завдяки яким час від часу поповнюються фонди музею. Ведеться листування з багатьма митцями слова - вихідцями з нашого краю, серед них - П.Негретов (Росія, Воркута), Кость Оверченко (Латвія) та ін. А презентації книг, обговорення нових, чще не друкованих творів літераторів міста й області, зустрічі з цікавими людьми і просто екскурсії - навіть не злічити.
  Як годиться, у дні народження приходять з подарунками. Фонди музею поповнили рідкісні видання (у тім числі томик творів І.Котляревського, який належав родині І.Тобілевича), передані І.Казнадієм, спогади про Олену Журливу (подарунок Л.Пігарєвої), спогади мешканців Бикової про Ю.Яновського, передані Л.Стадною.
  Подарунком від гості з Чернігова, актриси Т.Чернявської, став мистецьки прочитаний уривок з поеми "Гайдамаки" Т.Шевченка, який був духовним учителем і наставником корифеїв. Лауреат міжнародного літературного конкурсу "Гранослов" І.Кримська прочитала свої нові вірші, а сестри Бутко подарували чудові пісні у своєму виконанні.
  Довгих літ добробуту й статків осередку культури, духовності, пам'яті.

Оксана БАБЕНКО,
науковий співробітник міського

літературно-меморіального
музею І.Карпенка-Карого


"Вечірня газета", 20.10.2000