Публікації

Куценківські читання


apub241.jpg (11570 bytes) apub242.jpg (4442 bytes)

   Візитною карткою Кіровоградського міського літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого стали щорічні обласні літературно- краєзнавчі Куценківські читання, які з роками набувають все більшої популярності. Їх було започатковано у 2008 році музеєм, інститутом післядипломної педагогічної освіти імені В. Сухомлинського та обласною організацією Національної спілки краєзнавців.
   Куценківські читання - це данина шани й пам’яті знаному в Україні літературознавцю, доктору філологічних наук, професору Кіровоградського державного педуніверситету імені В. Винниченка Леоніду Васильовичу Куценку, який сприяв поверненню в Україну імені та творчого спадку уродженця нашого краю, одного з кращих поетів XX століття Євгена Маланюка. Вчений дослідив також цікаві сторінки життя відомих та маловідомих письменників, серед яких Дмитро Чижевський, Микола Зеров, Юрій Дараган, Микола Куліш, Микола Вороний, Леонід Чернов-Малошийченко, Наталія Лівицька-Холодна, Микола Чирський та ін. Він автор 19 книг, більшість із яких присвячені Євгену Маланюку.
   Мета читань - створення умов для розвитку краєзнавчих досліджень на території Кіровоградської області, залучення широких кіл громадськості, студентської та учнівської молоді до проблем дослідження та збереження історико-культурної спадщини краю.
Читання проводяться у день народження Л. В. Куценка 15 лютого. Цього разу вони пройшли удев’яте і були присвячені 25-річчю Незалежності України. З доповідями виступили викладачі та студенти КДПУ імені В. Винниченка, музичного училища, інституту післядипломної педагогічної освіти, співробітники музеїв, бібліотек, архіву, представники навчальних закладів Світловодського, Олександрійського, Долинського, Новгородківського, Кіровоградського районів, літератори. Ішлося про внесок видатних земляків у становлення та розвиток української державності, культурно-мистецькі події на теренах краю, пошуково-дослідницьку діяльність музеїв, бібліотек, архівів, навчальних закладів, громадських організацій.
   Цікавими були доповіді знаного українського літературознавця, доктора філологічних наук, професора Київського національного університету культури і мистецтв А.І.Гурбанської («Соціальні проекції «Празької школи» та Україна в системі літературознавчих рефлексій Леоніда Куценка»), кандидата педагогічних наук, викладача кафедри української літератури КДПУ імені В. Винниченка О.М.Ратушняка («Діяльність «Українського клубу» в Кіровограді на початку XXI століття»), методиста обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені В. Сухомлинського Л.А.Гайди («Мистецька премія Г.Гусейнова «Глодоський скарб» як вагомий чинник у формуванні позитивного іміджу нашого краю») та ін.
   У рамках заходу відбулася презентація виставки «Стилетом і стилосом», створеної науковцями музею І.К.Карпенка-Карого і присвяченої письменникам - борцям за незалежність України.

К.ЛІСНЯК,
директор літературно- меморіального
музею І.К.Карпенка-Карого


«З перших уст», 18.02.2016