Публікації

ЛІТЕРАТУРА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ФІЛОСОФІЇ!


   17 грудня у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого розпочала роботу перша в Україні філософсько-літературна майстерня «Бодай-цикута».
   Цей далекоглядний просвітницький проект започатковано за спільною ініціативою музею та Асоціації українських письменників. Для першої зустрічі гостям була запропонована тема «Філософське ставлення до життя». На презентації «черговими по майстерні» були Павло Чорний - координатор обласного відділення АУП та Євгеній Дорофієв - викладач суспільно-гуманітарних дисциплін комерційного технікуму.
   Кропивничани, які у вихідний день прийшли до музею, не пожалкували: понад дві години йшла відверта, емоційна, компетентна, гостра й конструктивна розмова про філософію, її практичне значення для літературної творчості та буденності, що часом буває токсичною і агресивною. У вступному слові директор музею Катерина Лісняк зазначила, що співробітництво з асоціацією відкрило зовсім новий вимір в діяльності муніципальної установи.
   Заплановані спільні заходи - це вияв інтелектуального потенціалу, творчої неординарності та високої креативності аупівців, які вже почали залучати у свою орбіту багатьох місцевих пасіонаріїв - прогресивних мислителів, літераторів та читачів. Надалі директор музею анонсувала містянам заплановані (принципово позаполітичні) формати літмайстерні: евристичні бесіди, семінари-практикуми, майстер-класи, ретріти, гепінінги та інші звичні й нестандартні форми пробудження творчої самосвідомості з опорою на кращі взірці світової мудрості, презентовані знаними теоретиками й досвідченими практиками. Наприклад, у січні планується презентація віршованих казок П.Чорного «Татова книжка», яка передбачає два формати: для дітей і батьків - як дидактичне шоу та виключно для дорослих - як серйозна і безкомпромісна розмова «без купюр» про сучасну дитячу казку.
   Надалі фахівець з філософії Павло Чорний розворушив цілий ряд проблем, вкрай актуальних для місцевого літературного пулу. Насамперед зауважив, що справжня література повинна бути наскрізь пронизана філософською думкою задля високої місії «зцілення та спасіння людських душ». Література ж без філософського обгрунтування - це «вихолощена попса», яка, хоч і має право на існування (бо користується масовим споживацьким попитом), не повинна зазіхати на елітарність та претендувати на месіанство, обмежуючись розважальною функцією профанного дозвілля.
   Далі Павло Георгійович зазначив, що справжній (принциповий та відповідальний) поет, письменник, філолог-науковець, літературний критик чи навіть член журі літературної премії, який не має філософської освіти (самоосвіти), не ідентифікує себе як послідовний апологет певної філософської системи, не транслює свої філософські погляди через власну творчість, повинен розглядатись як недолугий аматор, вічний початківець та безнадійний дилетант. На його думку, тих авторів, які світоглядно не самовизначились й не здійснили чіткої філософської рефлексії своїх етичних та естетичних переконань, не варто впускати у світ дитячої літератури.
   «Коли нарешті члени журі місцевих літературних премій почнуть поважати номінантів, складаючи й оприлюднюючи якісні рецензії усіх без винятку поданих на конкурс творів?» - риторично запитав у зосередженої аудиторії пан Павло. І сам же відповів: «Тоді, коли оті "експерти" в якості методології літературної критики будуть використовувати певну філософію, а не рефлекси серця!».
   Отже, найближчим часом кропивничани мають можливість пройти в музеї Карпенка-Карого щонайменше філософський «лікнеп», набувши базових компетенцій щодо прочитання (штудіювання) й написання якісних літературних текстів та виважених рецензій, набуття філософської рівноваги у вирі життєвих ситуацій.
   У свою чергу президент АУП Віктор Шило відреагував на подію, засвідчивши ексклюзивність і перспективність розпочатої літературно-філософської новації, та підкреслив її основний месидж: «Спільним обов'язком місцевої творчої еліти є перетворення музею І.К.Карпенка-Карого, розташованого в історичному центрі Кропивницького, в потужний інтелектуальний центр міста. І АУП це вже робить»!
    Наступне засідання клубу відбудеться наприкінці січня цього року.

Руслан ТРИПІЛЬСЬКИЙ


«Народне слово», 5.01.2017