Публікації

Садовський, Оссовський та мартенички


apub334.jpg (29632 bytes)

    Цього року Кіровоградщина відзначає 245-річчя з часу переселення болгар на Вільшанщину. Заходи, присвячені цій події, триватимуть протягом року. Перший з них - «Болгарська весна» - відбувся днями у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого. Разом з обласною громадською болгарською організацією «Нашите хора» музейники презентували спільний проект до Дня визволення Болгарії від османського іга та болгарського свята весни «Честите баба Марта».
    Для цього вони підготували виставку фоторепродукцій картин «Війна за свободу Болгарії 1877-1878 pp. у творах художників ХІХ-ХХІ ст. та спогади про війну її учасника Миколи Садовського». Серед представлених репродукцій - дев'ять робіт уродженця Малої Виски заслуженого художника України Петра Оссовського, дід якого визволяв Болгарію.
    Про історію здобуття незалежності болгарами розповів ініціатор створення виставки та видання однойменного альбому очільник болгарської общини Сергій Осадчий.
    Науковець музею Наталія Мельниченко розповіла про участь у визвольній війні земляків: видатного українського актора та режисера Миколи Садовського та Йосипа Шевченка - випускника Єлисаветградського кавалерійського юнкерського училища, небожа Тараса Шевченка. Імена обох пов'язані з будинком Тобілевичів, у якому нині розташовано музей.
    Учасниками заходу були студенти Кропивницького коледжу нових технологій харчування та торгівлі, які вперше відвідали музей. З колективом цього закладу «Нашите хора» має давні партнерські зв'язки. Викладачі коледжу, серед яких є і болгари, минулого року побували в Болгарії на Всесвітньому соборі болгар у місті Варні. А молодь не раз брала участь у різних заходах з метою кращого вивчення історії і сьогодення Болгарії. Для студентів це корисно, адже влітку вони працюватимуть за ф'ахом у туристичному бізнесі Болгарії.
    Українська, болгарська, російська та інші мови звучали з вуст гостей. Поетеса та науковець музею Антоніна Корінь прочитала свій переклад вірша болгарського класика Івана Базова «Спогад про Батак», а також український переклад поета-земляка Бориса Ревчуна вірша Віолети Божилової «Через Балкани, зима 1877 року».
    Народні болгарські пісні виконала солістка ансамблю «Чиста криниця» БК «Авіатор» Галина Димура. Українську пісню «На долині туман» виконав соліст народного хору «Нива» с. Созонівки болгаролюб Ростислав Климишин. Вірш «Честите баба Марта» та патріотичні вірші про Болгарію читали учениці Болгарської недільної школи «Нашите хора», яка працює на базі ЗОШ № 31 (педагоги - Валентин Кончаков та Інна Озерянська). Лідія Терехова і Дарина Музиченко виконали болгарську пісню «Малка мома» («Маленька дівчинка»). На пам'ять про «Болгарську весну» художниця Зінаїда Криниця подарувала гостям червоно-білі китички мартенички, які символізують прихід весни.

Влад БАШКИРОВ


«Народне слово», 14.03.2019