Публікації

«БОЛГАРСЬКА ВЕСНА» НА КІРОВОГРАДЩИНІ


apub336.jpg (51745 bytes)

    Цього року Кіровоградщина відзначає 245-річчя з часу переселення болгар на Вільшанщину. Весь рік будуть актуальними заходи, присвячені цій події. Перший з них - «Болгарська весна» — відбувся 4 березня 2019 року у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого міста Кропивницького. Разом з обласною громадською болгарською організацією «Нашите хора» музейники презентували спільний проект до Дня визволення Болгарії від османського іга та болгарського свята весни «Баба Марта».

apub337.jpg (48347 bytes)

    У музеї відкрита виставка фоторепродукцій картин «Війна за свободу Болгарії 1877-1878 pp. у творах художників XIX- XXI ст. та спогади про війну її учасника Миколи Садовського». Серед представлених репродукцій - дев’ять робіт уродженця с. Мала Виска, заслуженого художника України Петра Оссовського, чий дід визволяв Болгарію.
    Про історію здобуття незалежності болгарами розповів ініціатор створення виставки та видання однойменного альбому очільник болгарської общини Сергій Осадчий.
    Науковець музею Наталія Мельниченко розповіла про участь у визвольній війні земляків - видатного українського актора та режисера Миколи Садовського та Йосипа Шевченка - випускника Єлисаветградського кавалерійського юнкерського училища, небожа Тараса Шевченка. Імена обох пов’язані з будинком Тобілевичів, у якому нині знаходиться музей. Учасниками заходу були студенти Кропивницького коледжу нових технологій харчування та торгівлі, які вперше відвідали музей. З колективами цього закладу «Нашите хора» має давні партнерські зв’язки. Викладачі коледжу, серед яких є і болгари, минулого року побували в Болгарії на Всесвітньому соборі болгар у місті Варна. А молодь не раз брала участь у різних заходах з метою кращого вивчення історії і сьогодення Болгарії. Для студентів це корисно, адже влітку вони працюватимуть за фахом у туристичному бізнесі Болгарії.
Українська, болгарська, російська та інші мови звучали з вуст гостей. Поетеса та науковець музею Антоніна Корінь прочитала свій переклад вірша болгарського класика Івана Вазова «Спогад про Батак», а також український переклад поета-земляка Бориса Ревчуна вірша Віолети Божилової «Через Балкани, зима 1877 року».
    Народні болгарські пісні виконала солістка ансамблю «Чиста криниця» БК «Авіатор» Галина Димура. Українську пісню «На долині туман» виконав соліст народного хору «Нива» с. Созонівка, болгаролюб Ростислав Климишин. Вірш «Честита баба Марта» та патріотичні вірші про Болгарію читали учениці Болгарської недільної школи «Нашите хора», яка працює на базі ЗШ № 31 (педагоги Валентин Кончаков та Інна Озерянська). Лілія Терехова і Дарина Музиченко виконали болгарську пісню «Малка мома» («Маленька дівчинка»).
    На пам’ять про «Болгарську весну» художниця Зінаїда Криниця подарувала гостям червоно-білі китички «мартенічки», які символізують прихід весни.

Наталія МЕЛЬНИЧЕНКО,
науковець літературно-меморіального музею
І.К.Карпенка-Карого, м. Кропивницький


«Роден край», 23.03.2019