Публікації

«Осяяні талантами»


Минулої суботи, 15 лютого 2020 року, у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбулися ХІІІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання. Вони проводяться щорічно, в день народження нашого земляка – знаного в Україні вченого-літературознавця, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України, професора Леоніда Васильовича Куценка (1953-2006).

Організаторами заходу вже традиційно стали Літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого, обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

Читання під назвою «Осяяні талантами» також приурочені до 180-річчя від дня народження Марка Кропивницького та 175-річчя від дня народження Івана Карпенка-Карого.

Директорка літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого Лариса Хосяінова презентувала виставку «З ім’ям і словом корифеїв», на якій представлені прижиттєві та рідкісні видання творів Івана Карпенка-Карого та Марка Кропивницького, дослідницька література, присвячена знаним драматургам і акторам.

У цьогорічних читаннях взяли участь більше трьох десятків доповідачів – науковці, викладачі вишів та педагоги загальноосвітніх навчальних закладів, співробітники музеїв, архівів, бібліотек, краєзнавці, літератори, журналісти, студентська та учнівська молодь. Вони представляли не тільки місто Кропивницький, а й Олександрійський, Світловодський, Долинський райони області.

Програма читань складалася з двох частин: «Лицарі Мельпомени» та «Із духовної скарбниці краю».

Багато не відомих раніше фактів про корифеїв українського театру учасники та гості дізналися з розповідей Григорія Клочека, Марії Лаврсенко, Марини Долгіх, Павла Рибалка, Андрія Надєждіна, Зої Грицайової, Олега Юрченка, Тетяни Ревви. Вони також переглянули фільм «Образи корифеїв українського театру в творчості скульптора Віктора Френчка» (з циклу «Світ у чуттєвих образах»), створений студентами Кіровоградського музичного коледжу під керівництвом викладача-методиста світової літератури та художньої культури Людмили Френчко.

Про культурні та історичні процеси на теренах області розповідали Юрій Митрофаненко, Сергій Колісник, Олександр Ратушняк, Олена Шовенко, Роман Базака, Вадим Колєчкін, Віктор Голобородько, Світлана Новік, Валентина Московчук, Олена Класова.
   
До Куценківських читань долучається молодь. Керівник фольклорно-етнографічного гуртка «Тясмин» Світловодського ЦДЮТ Олександр Маляренко не лише сам розповів про історичні неточності перекладу топонімів і гідронімів сучасної Кіровоградщини, а й заохотив до виступу своїх вихованців: учень Світловодської ЗШ № 2 Ашот Вдовиченко представив колективну роботу гуртківців «Життєвий нарис мешканців Середньої Наддніпрянщини (Крилівщина)». Вчителька Долинської ЗШ № 4 Інна Саєнко разом із сином Сергієм - учнем 8-го класу цієї ж школи - розповіли про автобіографізм у поезії свого відомого земляка Петра Косенка, який після Другої світової війни опинився в Америці.

Музейне зібрання поповнилося цього дня новими виданнями. Неля Чорна подарувала книги наших земляків - «Лузер» лауреата премії «Коронація слова» Наталії Смирнової та «Вінок сонетів» членів Кіровоградської обласної організації НСПУ Ольги Полевіної і Олександра Архангельського. Знаний літературознавець Григорій Клочек подарував музейникам власну книгу «Євген Маланюк: Проза поета», яка складається з літературознавчих розвідок.

Цьогорічні Куценківські читання вкотре підтвердили, що історичне минуле нашого краю, його бурхливе сьогодення спонукають науковців - як вже відомих, так і початківців - до нових досліджень і відкриттів.

.


«Народне слово», 20.02.2020