Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України відіграє важливу роль в культурному житті м. Кропивницького (раніше – м. Кіровоград) та області.
    Датою її створення вважається 3 грудня 1984 року. У цей день до Кіровограда завітала велика група відомих українських письменників, серед яких: Володимир Канівець, Віктор Грабовський, Костянтин Кудієвський, Вадим Скомаровський, Євген Дудар, Андрій Крижанівський, Василь Козаченко, Володимир Бровченко.
    За участі знаних гостей та літераторів Кіровоградщини у приміщенні Кіровоградського обкому КПУ відбулося засідання, присвячене створенню письменницького осередку області. Урочистості завершилися літературним вечором у палаці культури ім. Компанійця.
    До складу літературного осередку увійшли вісім літераторів: прозаїки Микола Смоленчук, Іван Черкашенко, Федір Непоменко, літературознавці Григорій Клочек та Володимир Панченко, поети Валерій Гончаренко, Тамара Журба, Юрій Камінський.
    Письменницьку організацію Кіровоградщини очолювали знані в Україні літературознавці Г.Д.Клочек (1984-1986), В.Є.Панченко (1986-1991), прозаїки, публіцисти В.Ф.Кобзар (1991-1995), В.В.Бондар (1995-2015), поет О.І.Косенко (2015-2016). У листопаді 2016 р. спілчани знову обрали головою Василя Бондаря, який очолює Кіровоградську обласну організацію НСПУ понині.
    На жаль, вже немає серед живих Миколи Смоленчука, Миколи Петрова, Бориса Чамлая, Валерія Гончаренка, Галини Берізки, Леоніда Куценка, Світлани Барабаш, Василя Журби, Івана Черкашенка, Віктора Ганоцького, Юрія Обжеляна, Федора Непоменка, Сергія Колесникова, Анатолія Кримського, Віктора Погрібного, Володимира Панченка.
    На сьогодні письменницька організація нашої області налічує 30 літераторів: у далекій Аргентині мешкає поетеса Тамара Журба, у Польщі – Юлія Гладир, у Вільшанці – поетеса і прозаїк Інна Немирована, у Гайвороні – поетеса і прозаїк Катерина Барановська та поетеса Марина Джус, у Голованівську – прозаїк і публіцист Сергій Піддубний, у Добровеличківському районі – поетеси Наталія Бідненко та Валентина Кондратенко-Процун, у Знам`янці – поет і перекладач Олександр Архангельський, у Малій Висці – поетеса і прозаїк Тетяна Андрушко, у Новгородківському районі – Катерина Горчар, в Олександрівському районі – поетеси Ірина Кримська та Оксана Шпирко. Решта - Кропивницькому: літературознавець Олег Бабенко, прозаїки Елеонора Бельська і Василь Бондар, поет, прозаїк, публіцист Олександр Кердіваренко, поетеса і літературознавець Надія Частакова (Гармазій), поетеса Олена Горобець, прозаїк і публіцист Олександр Косенко, журналіст, публіцист і прозаїк Броніслав Куманський, літературознавці Григорій Клочек і Сергій Михида, поет і гуморист Володимир Могилюк, поетеса, прозаїк і перекладач Ольга Полевіна, поетеса і перекладач Антоніна Корінь, гуморист і драматург Борис Ревчун, поетеса Антоніна Царук. У 2020 р. ряди спілчан поповнили журналіст, публіцист Валерій М’ятович та і прозаїк Оксана Буянова.
    В інших містах і країнах мешкають колишні спілчани Юрій Камінський, Володимир Кобзар, Петро Селецький, Анатолій Черниш. Вийшли зі спілки Віктор Шило та Олександр Жовна. Поетесу Інну Рижик-Нежуріну зі спілки виключено.
    На рахунку письменницької організації Кіровоградщини багато добрих справ. У першу чергу - це сотні книг різних жанрів: художня література, навчальні посібники, літературознавчі та краєзнавчі дослідження, збірники поезії та публіцистики, збірки перекладів, путівники.
    Твори спілчан постійно друкуються в престижних українських та зарубіжних літературних часописах, альманахах, видаються окремими книгами у різних видавництвах України.
    До ювілеїв письменників-земляків І.Карпенка-Карого, М.Кропивницького, Ю.Яновського, І.Микитенка, В.Винниченка, Є.Маланюка, А.Тарковського проводилися науково-практичні конференції. Традиційними для літераторів Кіровоградщини стали літературні вечори, круглі столи, творчі зустрічі з учнівською та студентською молоддю, трудовими колективами.
    Літератори доклали рук до створення у нашому місті в 1982 році меморіального музею М.Л. Кропивницького, у 1995 - літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого, сприяли поверненню з Франції на батьківщину особистих речей В.К. Винниченка, створили природний заповідник «Батьківщина І.К.Карпенка-Карого» в селі Арсенівка Новомиргородського району Кіровоградської області.
    Спілчани проводять наради та семінари для молодих літераторів, цикли літературних передач на обласному радіо та телебаченні. За ініціативою творчого осередку з 1990 року в нашому місті 22 травня проходить День поезії, присвячений перепохованню Т.Г.Шевченка в Україні. Спілчани беруть активну участь у проведенні Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій».
    За роки існування члени обласного осередку провели сотні презентацій книг на базі музеїв та бібліотек міста й області, збирали кошти на встановлення у місті пам’ятника Володимиру Винниченку, сприяли відкриттю пам’ятника Є.Маланюку в Новоархангельську, відкрили меморіальні дошки письменникам Юрію Яновському, Івану Микитенку, Арсенію Тарковському, Борису Чамлаю, Валерію Гончаренку, Миколі Смоленчуку, Леоніду Куценку в Кіровограді. Завдяки письменницькій організації почали видаватися літературні часописи «Степ» та «Вежа».
    З ініціативи членів НСПУ на Кіровоградщині у 1992 році започатковано Дні Тарковських, у 2000 – обласний літературний конкурс імені поета Валерія Гончаренка, у 2002 – обласну літературну премію імені Євгена Маланюка, у 2008 - премію обласного літературного об’єднання «Сокіл степів», у 2017 – міську літературну премію імені Арсенія Тарковського, створено фонд «Відродження» та громадське видавництво «Степ».
    Самі ж спілчани неодноразово ставали лауреатами престижних літературних премій імені Володимира Винниченка, Івана Нечуя-Левицького, Остапа Вишні, Олександра Білецького, Дмитра Нитченка, Євгена Маланюка, Юрія Яновського, Валерія Марченка, Олеся Гончара, Бориса Нечерди; премій «Гранослов», «Благовіст», «Сокіл степів», Фонду Воляників-Швабінських Фундації Українського Вільного Університету в США, «У свічаді слова» Євгена Бачинського (США), Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова».
    Кіровоградська обласна організація НСПУ і сьогодні залишається провідником кращих традицій українського письменства та потужним чинником у формуванні національної свідомості.