Виставки


«На варті слова золотого»


    14 серпня 2017 року виповнилося 80 років Володимиру Олександровичу Базилевському - відомому українському поету, публіцисту, літературному критику, лауреату Державної премії України імені Тараса Шевченка.
    До ювілею видатного земляка у Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого презентовано виставку «На варті слова золотого», матеріали якої розповідають про багаторічну та багатогранну діяльність письменника.
    Володимир Базилевський - уродженець села Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області. Закінчив філологічний факультет Одеського університету ім. І.Мечникова. Понад 20 років жив у нашому місті, працював у газеті «Кіровоградська правда», очолював літературну студію «Сівач». З 1982 року - киянин. Талановиті поезії, літературно-критичні публікації нашого земляка друкуються провідними газетами та журналами України.
    Більшість матеріалів, представлених на виставці, потрапили до музейного зібрання завдяки особистому спілкуванню науковців з Володимиром Олександровичем, а також у складі архівів поетів Валерія Гончаренка та Юрія Камінського.
    Експозиція знайомить відвідувачів з добіркою книг Володимира Базилевського: від перших - «Ятрань» та «Рівновага», виданих у 1968 році , до видань 2000-х років - «Віварій. Кінець навігації», «Крик зайця», «Лук Одіссеїв», «Читання попелу», «Холодний душ історії». Знайшов своє місце на виставці поетичний триптих Володимира Базилевського «Тепер і тут», виданий обласним літературним об’єднанням «Степ» у 2012 році. У передмові до книги лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка Михайло Слабошпицький назвав автора одною з чільних постатей сучасної української поезії, тим, хто значною мірою визначає саме її обличчя.
    Переважна частина книжкової складової виставки - з авторськими автографами. На виданнях, подарованих музею, зазначено: «Дорогим степовикам від степовика з діда - прадіда», «Хранителям скарбів Карпенка-Карого від серця».
    Численні фотографії висвітлюють «кіровоградський» період життя Володимира Олександровича: участь у літературних та громадських заходах, коло дружнього спілкування. Представлено газетні та журнальні публікації нашого земляка у місцевій та центральній пресі. Деякі з них надихнула творчість відомих земляків: Арсенія Тарковського, Володимира Близнеця, Валерія Гончаренка.
    У музейних вітринах - рукописи творів ювіляра, його листування. Творчий доробок Володимира Базилевського не залишає байдужими як пересічних читачів, так і колег по перу. Про це свідчать стаття Василя Марка «Високе слово поета» у часописі «Кур’єр Кривбасу», спогад Валерія Гончаренка «Базилевський починався так…» для газети «Україна-Центр», вірш Віталія Юречка «Є стільки справ на цій землі предавній…», інтерв’ю з поетом Василя Бондаря «Степ дав розгін моїм чуттям - думкам…».
    Методичний посібник «До храму власної культури» радить учителям-словесникам провести урок «Література рідного краю в школі», присвячений творчості знаного поета.
    Виставка «На варті слова золотого» - данина шани Володимиру Олександровичу Базилевському - видатній особистості, уродженцю нашого степового краю.


kar1565m.jpg (9388 bytes) kar1566m.jpg (2987 bytes) kar1567m.jpg (7182 bytes) kar1568m.jpg (7205 bytes)
Загальний вигляд виставки Літературний доробок Фрагмент виставки Фрагмент виставки

kar1569m.jpg (4677 bytes) kar1570m.jpg (6728 bytes) kar1571m.jpg (7710 bytes) kar1572m.jpg (9103 bytes)
На варті слова золотого Присвячено В.Базилевському Фрагмент виставки Автографи землякам

kar1573m.jpg (6523 bytes) kar1574m.jpg (5733 bytes) kar1575m.jpg (8063 bytes) kar1576m.jpg (5339 bytes)
Куратор виставки Наталія Мельниченко Біля книжкового стенду Відвідувачі виставки Після презентації