Виставки


«Літературні ювілеї 2018 року»


   12 липня 2018 р. у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбулася презентація другої виставки з циклу «Літературні ювілеї 2018 року». Першою «ластівкою» проекту була експозиція, присвячена письменникам-ювілярам, які народилися у січні-березні цього року.
   Новостворена виставка знайомить з ювілярами квітня-червня 2018 р. На ній представлені матеріали з фондів музею І.К.Карпенка-Карого: фотографії, документи, книги, журнали, особисті речі письменників-ювілярів, спогади про них відомих людей.
   Один з квітневих ювілярів – класик української літератури для дітей, уродженець с. Володимирівка Компаніївського району В.С.Близнець. Цього року йому мало б виповнитися 85. Віктор Семенович – автор 13 книг про дитинство, серед яких найбільш популярною є «Звук павутинки». Творчість В.С. Близнеця була відзначена літературною премією імені Лесі Українки у 1988 році (посмертно).
   Вісімдесятирічний ювілей об’єднав двох наших земляків В.Ф.Коржа та А.Р.Загравенка, які теж народилися у квітні. Уродженець м. Бобринця Віктор Корж відбувся у житті в різних іпостасях: як поет, як літературознавець, як викладач вишу (багато років завідував кафедрою української літератури Дніпропетровського національного університету). Віктор Федорович - автор одинадцяти поетичних збірок, він лауреат престижних літературних премій: імені Андрія Малишка (1983), «Благовіст» (2008); Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди (2010).
   Уродженець смт Новоархангельськ А.Р.Загравенко – знана на Кіровоградщині творча особистість. Поет, прозаїк, журналіст, громадський діяч зробив вагомий внесок в українську літературу та у розвиток Народного Руху України. Анатолій Романович – лауреат премій: Кіровоградської обласної імені Юрія Яновського (1987), обласної літературної імені Євгена Маланюка (2013); переможець загальноукраїнського конкурсу «ЗМІ - громадянському суспільству» (1998).
   Список ювілярів квітня продовжує П.Г.Пустовойт – уродженець м. Кіровограда, знаний російський радянський літературознавець, доктор філологічних наук, професор Московського державного університету. Петро Григорович - автор грунтовних наукових досліджень, присвячених творчості О.С.Пушкіна, М.В.Гоголя, Ф.М.Достоєвського, І.С.Тургенєва та ін. Йому в цьому році виповнилося 100.
   Свій 65-річний ювілей у квітні відзначив поет А.Д.Каретний – уродженець с. Крупського Кіровоградського району. У творчому доробку Анатолія Дмитровича 5 поетичних збірників.
   У травні виповнилося 130 років від дня народження А.П.Шполянського, який увійшов у літературу під псевдонімом Дон Амінадо. Амінодав Пейсахович – один з найвідоміших уродженців м. Єлисаветграда. Поет, сатирик, мемуарист, творчістю якого захоплювалися М.Цвєтаєва, І.Бунін, О.Купрін. Він автор 4 поетичних збірок та збірки оповідань. Але найбільш популярною в його творчому доробку є книга спогадів «Поезд на третьем пути», яка вважається однією з найкращих у мемуарній літературі ХХ ст. Це сентиментальна мандрівка Єлисаветградом – містом, у якому пройшло дитинство і юність майбутнього письменника.
Серед українських письменників-прозаїків, які не пережили «триумфальної» ходи радянської влади був наш земляк, уродженець с. Липове Новогеоргіївського (нині Світловодського району) В.Є.Чигирин. У травні 2018 р. йому виповнилося 110 років від дня народження. Злет молодого письменника, автора захоплюючих повістей і романів обірвав арешт у квітні 1937 р. Звинувачений у приналежності до націонал-фашистської терористичної організації, Віталій Єлисейович був розстріляний 14 липня цього ж року. Реабілітований у 1957 р.
   У червні 2018 р. свій 90-річний ювілей мав би відсвяткувати уродженець с. Шевченкове Кіровоградського району С.П Плачинда - український прозаїк, публіцист, літературознавець, критик. Одна з провідних тем у творчості Сергія Петровича, яка звучить зі сторінок його книг «Неополима купина», «Київські фрески», «Лебедія» – історичне минуле України.
   Серед ювілярів червня – О.К.Котова (Олена Журлива) – знана українська поетеса, співачка. Олена Костянтинівна – уродженка м. Сміла Черкаської області, але останні двадцять років життя провела у м. Кіровограді. Прикута до ліжка поетеса не полишала творчої діяльності. У нашому місті побачили світ поетичні збірки «Вибране», «Червоне листя»; книги для дітей «У нашої Наталі», «Хазяєчка», «Ой, літечко, літо».
   Захід розпочався з екскурсії по виставці «Літературні ювілеї 2018 року», яку провела науковець музею Тетяна Ревва. Відомий краєзнавець Ф.О.Шепель поділився спогадами про знайомство і спілкування з поетом В.Ф. Коржем, подарував музею збірку його поезії «Літочислення».
   Бібліотекарь обласної дитячої бібліотеки ім. Т.Шевченка С.О.Драченко зробила огляд творів письменника В.С.Близнеця. У рамках заходу директор музею К. Лісняк презентувала буклет «Чистий голос совісті», який науковці музею підготували і випустили до 85-річчя від дня народження дитячого письменника В.С. Близнеця.
    Учасниками музейного заходу стали представники інтелігенції м. Кропивницького.


kar1831m.jpg (6349 bytes) kar1832m.jpg (7232 bytes) kar1833m.jpg (6554 bytes) kar1834m.jpg (6353 bytes)
Екскурсію по виставці «Літературні ювілеї 2018 р.» веде науковець музею Т.Ревва Виступ краєзнавця Ф.О.Шепеля Бібліотекарь обласної дитячої бібліотеки ім. Т.Шевченка С.О.Драченко знайомить учасників заходу з творчістю дитячого письменника В.С.Близнеця

kar1835m.jpg (4965 bytes) kar1836m.jpg (7735 bytes) kar1837m.jpg (6675 bytes)
Директор музею К. Лісняк презентує буклет «Чистий голос совісті», присвячений 85-річчю від дня народження дитячого письменника В.С.Близнеця Краєзнавець Ф.О.Шепель дарує музею збірку поезії В.Ф.Коржа «Літочислення» Учасники музейного заходу