Виставки


На гостини до Карпенка-Карого.
Опанас Михалевич, Олександр Тарковський


    13 листопада 20018 року в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбувся літературно-краєзнавчий вечір з циклу «На гостини до Карпенка-Карого». Цього разу мова йшла про Опанаса Михалевича та Олександра Тарковського - представників прогресивної єлисаветградської інтелігенції кінця ХІХ- початку ХХ ст.
    Серед відомих громадських діячів, які жили і працювали на Єлисаветградщині, особливе місце посідає лікар Опанас Іванович Михалевич. Під час навчання у Київському університеті він став членом Київської громади, товаришував з її представниками Д.Антоновичем та М.Драгомановим. Такі політичні уподобання привернули увагу влади, і через деякий час Михалевича було вислано з Києва.
    У 1879 році він приїздить до Єлисаветграда. У місті вже діяв український гурток, однією з центральних фігур якого був Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Гуртківці збиралися і у Михалевича, і в оселі Тобілевича на Знаменській, 13 (нині, літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого). Дружні стосунки між Опанасом Михалевичем та Іваном Тобілевичем тривали все життя.
    У 1885 році Опанаса Івановича разом з іншими членами єлисаветградського гуртка було заарештовано і вислано до Сибіру. В Єлисаветград повернувся у 1892 році. У політичних гуртках участі більше не брав, співробітничав з Червоним Хрестом, читав лекції на заводі Ельворті, лікував людей.
    Олександр Карлович Тарковський – громадський діяч, публіцист, мемуарист . Після смерті батьків виховувався в родині своєї сестри Надії та її чоловіка Івана Карповича Тобілевича. Навчався в Єлисаветградському земському реальному училищі. Згодом вступив до партії «Народна воля», був заарештований і висланий до Сибіру. Заслання відбував разом з лікарем Михалевичем. Після повернення до Єлисаветграда працював у банку, був попечителем комерційного училища, одним із засновників єлисаветградської Громадської бібліотеки.
    На літературно-краєзнавчий вечір до музею завітали викладачі та студенти будівельного коледжу міста Кропивницького.
    Науковець музею Н.Мельниченко розповіла присутнім про громадсько-політичну діяльність Опанаса Михалевича та Олександра Тарковського, ознайомила з фотовиставкою.
    У виступі Романа Любарського - поета, журналіста, дослідника історії родини Тарковських прозвучало чимало цікавих фактів з їх життя. Учасники переглянули документальний фільм режисера Сергія Маслобойщикова «Дві сім’ї» про родинні стосунки Тобілевичів і Тарковських.


kar1957m.jpg (8523 bytes) kar1958m.jpg (7868 bytes)
Студентська молодь «на гостинах у Карпенка-Карого» Куратор заходу Наталія Мельниченко

kar1959m.jpg (7088 bytes) kar1960m.jpg (4882 bytes) kar1961m.jpg (8115 bytes)
Вступне слово Романа Любарського до фільму Сергія Маслобойщикова «Дві сім’ї» Роман Любарський - про Тобілевичів і Тарковських До наступної зустрічі!