Виставки


«Своє життя, свої думки - на слугування Україні»


    22 серпня 2019 р. до Дня незалежності України у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася презентація виставки «Своє життя, свої думки – на слугування Україні», присвяченої 130-річчю від дня народження Фотія Мелешка.
    Фотій Минович – наш земляк, уродженець села Глодоси Новоукраїнського району. Активний учасник визвольних змагань доби Української Народної Республіки, один із організаторів селянського повстання у рідному селі, керівник повстанської сотні козаків, сформованої до Дорошенківського полку УНР. Прозаїк, драматург, мемуарист, письменницький спадок якого ще належним чином не досліджений.
    Народився Ф.Мелешко 26 серпня 1889 р. Навчався у сільській школі. У 1905-1907 рр. був одним із організаторів революційного повстання глодоської молоді, за що був відправлений на три роки заслання в місто Кем (Архангельський край), де екстерном склав іспити за гімназійний курс.
    Під час Першої світової війни був призваний до армії, а з весни 1917 р. захопився будівництвом самостійної України. Брав участь у багатьох боях, був організатором повстанських загонів в тилу, зокрема на Єлисаветградщині. У 1919 р. здійснив рейд повстанської сотні вільного козацтва, сформованого переважно з глодощан, від Глодос до Поділля.
    Після поразки УНР разом з армією перейшов Збруч і був інтернований у польських таборах. У 1927 здобув ступінь доктора філософії в Українському вільному університеті у Празі, де жив і працював до 1943 р. Брав активну у громадському житті української еміграції. З наближенням фронту переїхав з родиною до Словаччини, а потім до Німеччини. У1951 р. сім’я Мелешків переїхала до США, де Фотій Минович працював доглядачем будинків і кочегаром, аби родина мала житло, а діти – змогу навчатися. Ф. Мелешко і у Штатах продовжує активно працювати в українських організаціях. Багато пише, друкується. Проте, більша частина творів через брак коштів залишилася в домашньому архіві письменника.
    Помер Ф.Мелешко у грудні 1970 р. Похований на українському православному кладовищі в Бавнд Бруці.
    Життєвий та творчий шлях нашого земляка ілюструють матеріали, представлені на виставці: оригінали фото Ф.Мелешка та членів його родини, авторські машинописи спогадів про буремні часи у нашому краї та емігрантське життя: «Українські січові стрільці на Єлисаветчині», «Участь глодосян у визвольній боротьбі. Спогади з років 1905-1920», «Південно-східна група армій УНР та її командир отаман Янів», Українське національне життя на Грубешівщині». Літературний доробок представлений новелою «Неписьменний учитель», поемо-драматичною картиною «По-над Дніпром», оповіданням «Чайка Дніпрова», п’єсами «Останній» (Прага, 1936) і «Трьома шляхами» (Лондон, 1964).
    Учасники презентації мали змогу ознайомитися з особистими документами Ф. Мелешка: свідоцтвом науково-іспитової комісії для вчителів середніх шкіл при Українському інституті у Празі (1925) та сертифікатом професійного статусу (1948).
    Знайшла своє місце на виставці і повість Фотія Миновича «Три покоління», друга частина якої була подарована музейникам істориком, головою Наглядової ради молодіжної організації «Пласт – НСОУ» Юрієм Юзичем, а другу науковці придбали за сприяння пана Юрія.
    Одна з цікавинок виставки – листи Ф.Мелешка до друга і соратника глодощанина Василя Недайкаші, копіі яких на тимчасове зберігання до музею передав поет, директор краєзнавчого музею при Глодоському будинку культури Микола Паскар.
        У своєму виступі голова Кіровоградської обласної організації НСПУ Василь Бондар поділився з присутніми своїми думками про роль Ф.Мелешка у визвольній боротьбі українського народу. Про зв’язок Ф.Мелешка з Миколою Садовськім учасники заходу дізналися від краєзнавця Федора Шепеля.
    Презентацію було завершено на високій музичній ноті: звучали пісні Петра Лойтри на слова Василя Бондаря «Це ми отамани, це ми…», патріотичні пісні у виконанні композиторів Бориса Притули, Павла Гарбара, дует «ПараЛелі».


kar2219m.jpg (8644 bytes) kar2220m.jpg (7082 bytes) kar2221m.jpg (7764 bytes) kar2222m.jpg (6957 bytes)
Учасники заходу Науковець Тетяна Ревва - про Фотія Мелешка Фрагмент виставки Краєзнавець Федір Шепель - про Фотія Мелешка і Миколу Садовського

kar2223m.jpg (4452 bytes) kar2224m.jpg (6027 bytes) kar2229m.jpg (7847 bytes) kar2225m.jpg (6427 bytes)
Кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко про участь Фотія Мелешка у визвольних змаганнях Голова Кіровоградської обласної організації НСПУ Василь Бондар про Мелешка-письменника Голова обласного осередку ОУН Юрій Митрофаненко вручає Василю Бондарю почесну грамоту та медаль Івано-Франківської облради

kar2226m.jpg (5894 bytes) kar2227m.jpg (3996 bytes) kar2228m.jpg (3904 bytes)
Земляк Фотія Мелешка Олександр Антоненко - з пропозицією представити виставку в Новоукраїнці Самодіяльний композитор Павло Гарбар представив свої патріотичні пісні Гості заходу - заслужений діяч мистецтв України Борис Притула з дружиною Валентиною Тимофіївною

kar2230m.jpg (8026 bytes) kar2231m.jpg (7491 bytes) kar2232m.jpg (8479 bytes)
Знайомство з виставкою На згадку про захід