Виставки


35-річчя з дня створення Кіровоградської обласної організації НСПУ


     35-річчю з дня створення Кіровоградської обласної організації НСПУ присвячені урочистості, які пройшли 3 грудня 2019 р. у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого.
    Зі святом спілчан привітала директор музею Лариса Хосяінова. Вона розповіла про багаторічну співпрацю музейників з літераторами. Голова Кіровоградської обласної організації НСПУ Василь Бондар звернувся до колег по перу. Окрім оздоровлень, він окреслив плани на майбутнє, підвів підсумки діяльності письменницької організації за 35 років та вручив членські квитки новим спілчанам – Марині Джус та Елеонорі Бельській (Олені Барановій). Цілу низку музичних подарунків підготували викладачі та учні музичної школи № 1 ім. Генріха Нейгауза. У музейних залах звучали пісні «Молитва про Україну», «Тільки мить», «Вишенька», «Моя земля».
    Про значимість письменницької організації у культурному просторі міста та області говорив голова обласної ради Олександр Чорноіваненко.
    Почесні грамоти літераторам вручила директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини ОДА Валентина Животовська.
    Перший голова Кіровоградської обласної організації СПУ, доктор філологічних наук Григорій Клочек поділився спогадами про день заснування спілки
    Цього дня науковці музею відкрили виставку «Висока честь служити слову», присвячену історії створення та діяльності Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України. Чимало музейних експонатів та матеріали з особистих архівів членів НСПУ висвітлюють діяльність спілчан, яка спрямована на відродження національної духовності, виховання патріотизму, любові до рідної мови та літератури.
    Пройшовши складний шлях становлення і розвитку, спілка відіграє помітну роль в літературному та громадсько-політичному житті нашого краю.
    Датою створення обласного осередку вважається 3 грудня 1984 року. У цей день до Кіровограда завітала велика група відомих українських письменників, серед яких Володимир Канівець, Віктор Грабовський, Костянтин Кудієвський, Вадим Скомаровський, Євген Дудар, Андрій Крижанівський, Василь Козаченко, Володимир Бровченко. В експозиції представлені фото та документальні матеріали, які розповідають про урочистості з нагоди створення обласної організації СПУ в Кіровограді. До літературного осередку увійшли вісім літераторів: Микола Смоленчук, Іван Черкашенко, Федір Непоменко, Григорій Клочек, Володимир Панченко, Валерій Гончаренко, Тамара Журба, Юрій Камінський.
    Один із комплексів новоствореної експозиції присвячений керівникам письменницької організації Кіровоградщини: Григорію Клочеку, Володимиру Панченку, Володимиру Кобзарю, Василю Бондарю, Олександру Косенку. У листопаді 2016 р. спілчани знову обрали головою Василя Бондаря.
    На жаль, вже немає серед живих Валерія Юр’єва, Миколи Смоленчука Миколи Петрова, Бориса Чамлая, Валерія Гончаренка, Галини Берізки, Леоніда Куценка, Світлани Барабаш, Василя Журби, Івана Черкашенка, Віктора Ганоцького, Федора Непоменка, Юрія Обжеляна, Віктора Погрібного, Володимира Панченка.
В інших містах та країнах мешкають Володимир Кобзар, Петро Селецький, Юрій Камінський, Тамара Журба, Анатолій Черниш. Вийшли зі спілки Віктор Шило та Олександр Жовна.
    На сьогоднішній день письменницька організація нашої області налічує 28 членів, які мешкають у нашому місті та у різних населених пунктах Кіровоградщини. Серед них Тамара Журба, Григорій Клочек, Василь Бондар, Катерина Горчар, Ольга Полевіна, Олександр Кердіваренко, Володимир Могилюк, Тетяна Андрушко, Антоніна Царук, Олег Бабенко, Антоніна Корінь, Олександр Косенко, Борис Ревчун, Сергій Піддубний, Інна Немирована, Ірина Кримська, Юлія Гладир, Олександр Архангельський, Оксана Шпирко, Наталя Бідненко, Надія Частакова, Броніслав Куманський, Катерина Барановська, Валентина Кондратенко-Процун, Сергій Михида, Олена Горобець, Олена Баранова, Марина Джус. На виставці представлений значний літературний доробок спілчан. Це книги різних жанрів: поезія, проза, публіцистика, літературознавчі та краєзнавчі дослідження, збірки перекладів.
    Фотогалерея виставки ілюструє шлях спілчан довжиною у 35 років, чимало заходів, які відіграли важливу роль у літературному та громадсько-політичному житті нашого міста і області.
    Письменники стали ініціаторами проведення ряду науково-практичних конференцій, літературних вечорів, круглих столів до ювілеїв письменників-земляків І.К. Карпенка-Карого, Ю. Яновського, В. Винниченка, Є. Маланюка та ін.. Літератори відіграли значну роль у створенні у нашому місті у 1995 р. літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого, повернули з Франції на батьківщину особисті речі В.К. Винниченка, створили природний заповідник «Батьківщина І.К. Карпенка-Карого в селі Арсенівка.
    Кіровоградська обласна організація НСПУ проводила наради та семінари для молодих літераторів, серії літературних передач на обласному радіо та телебаченні. З 1990 р. в нашому місті проходять Дні поезії, присвячені перепохованню Т.Шевченка.
    Члени спілки провели сотні презентацій книг на базі музеїв та бібліотек міста і області, зібрали кошти на встановлення у місті пам’ятника Володимиру Винниченку, сприяли відкриттю пам’ятника Є. Маланюку в Новоархангельську, відкрили меморіальні дошки Борису Чамлаю, Валерію Гончаренку, Миколі Смоленчуку, Леоніду Куценку. Письменницька організація є видавцем часопису «Вежа», на сторінках якого друкуються не лише письменники нашого краю, а й літератори різних регіонів України.
    З легкої руки членів НСПУ на Кіровоградщині у 2000 році започаткований обласний літературний конкурс ім. Валерія Гончаренка, у 2002 обласну літературну премію ім. Євгена Маланюка.
    Самі ж спілчани неодноразово ставали лауреатами престижних літературних премій імені Володимира Винниченка, Івана Нечуя-Левицького, Остапа Вишні, Олександра Білецького, Дмитра Нитченка, Євгена Маланюка, Юрія Яновського, Валерія Марченка, премій «Гранослов», «Благовіст», «Сокіл степів»,Фонду Воляників-Швабінських Фундації Українського Вільного Університету в США, «У свічаді слова» Євгена Бачинського (США), Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова».
    Музейники підготували для літераторів не тільки нову виставку, а й сюрприз-загадку у вигляді дитячих фото майбутніх письменників, які із задоволенням відгадували у зовсім малих хлопчиках і дівчатках майбутніх колег по перу.
    Усіх бажаючих запрошуємо завітати до музею і ознайомитися з виставкою «Висока честь служити слову», матеріали якої відкривають одну зі сторінок історії рідного краю – створення і діяльності Кіровоградської обласної організації НСПУ, яка була і залишається провідником кращих традицій українського письменства, потужним чинником у формуванні національної свідомості.


Ансамбль бандуристів «Пелюстки надії» з членами Кіровоградської обласної організації НСПУ Вітання спілчанам від директора музею Лариси Хосяінової Учасники урочистостей Перший голова Кіровоградської СПУ Григорій Клочек

 Голова Кіровоградської обласної організації НСПУ Василь Бондар – про діяльність спілки Нові члени письменницької родини
Марина Джус та Олена Баранова

Голова обласної ради Олександр Чорноіваненко – про значимість письменницької організації Квіти від представників влади

Відзнаки членам письменницької організації


Виставку представляє науковець Тетяна Ревва Видавець Віктор Лисенко з подарунками Майбутні майстри слова у дитинстві Члени Кіровоградської обласної організації НСПУ