Виставки


Корифеї українського театру і Петро Ніщинський


    У рамках святкування Дня міста та Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого міста Кропивницького відбувся спільний з музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського захід «Корифеї українського театру і Петро Ніщинський».
    З вітальним словом до учасників зустрічі звернулася директорка музею Лариса Хосяінова, яка розповіла про мистецькі традиції будинку корифеїв та про видатних особистостей, які були його гостями.
    Науковиця музею Тетяна Ревва ознайомила присутніх з постаттю відомого українського композитора, поета, перекладача, педагога, громадського діяча Петра Івановича Ніщинського (1832-1896), якому присвячений захід. П.Ніщинський народився у селі Неменка (нині Іллінецького району Вінницької області). Навчався у Київській духовній семінарії. У 1856 році закінчив Афінський університет (філософський і богословський факультети).
    Після повернення на батьківщину викладав російську і грецьку мови у навчальних закладах Петербурга, Одеси, Бердянська, керував хорами, записував і обробляв українські народні пісні, писав музику. Переклав українською мовою твори античних класиків («Антігону» та «Царя Едіпа» Софокла, «Одісею» та «Іліаду» Гомера), на грецьку мову переклав «Слово о полку Ігоревім». Він автор підручника з грецької граматики та розвідок про грецьку музику.
    Починаючи з 1870 року П.І.Ніщинський часто навідувався до Єлисаветграда, неодноразово бував у будинку на вул. Знаменській (нині - літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого), де спілкувався з М.Кропивницьким та І.Тобілевичем. Відомий музичний твір Ніщинського «Вечорниці», як вставну сцену до вистави «Назар Стодоля» (за драмою Т.Шевченка) презентовано в Єлисаветграді у 1875 році у приміщенні громадського зібрання. У прем’єрі «Вечорниць» брали участь П.Ніщинський та дві його доньки, М.Кропивницький, І.Тобілевич, М.Тобілевич, М.Федоровський, Й.Шевченко та ін.
    Музична частина заходу розпочалася з виступу фольклорного ансамблю музичного коледжу міста Кропивницького, якому передувала розповідь наукового співробітника музею музичної культури ім. К.Шимановського Олександра Терещенка про народні традиції та обряди.
    У виконанні гуртів «Дике поле» та «Млиночок» звучали українські обрядові пісні, які співали на вечорницях ще наші пращури. Директор музею музичної культури ім. К.Шимановського Олександр Полячок поділився з присутніми інформацією про Петра Ніщинського як збирача фольклору та про його музичну спадщину.


 Вітальне слово від директорки музею Лариси Хосяінової  Науковиця музею Тетяна Ревва знайомить присутніх з життєвим і творчим шляхом Петра Ніщинського  Гості і учасники заходу  Науковець музею музичної культури імені Кароля Шимановського Олександр Терещенко та учасники фольклорного ансамблю музичного коледжу міста Кропивницького

Директор музею музичної культури імені Кароля Шимановського Олександр Полячок розповідає про Ніщинського-композитора  Виступ етнографічного гурту «Млиночок»  Учасники заходу  Спілкування триває