Виставки


«З плеяди видатних земляків»


    Міжнародному Дню музеїв присвячена виставка «З плеяди видатних земляків», яку презентовано в міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого.
    Ії створено з нагоди 100-річчя від дня народження літературознавця Арона Тростянецького, прозаїка й поета Григорія Карєва, публіциста, краєзнавця, театрознавця Віктора Яроша та літератора-аматора, офіцера-підводника, Героя Радянського Союзу Ізраїля Фісановича.
    Уродженець м. Новомиргорода Арон Тростянецький – доктор філологічних наук, який майже 30 років працював науковцем Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Досліджував життєвий і творчий шлях багатьох українських письменників, серед яких і уродженець нашого краю Ю.І. Яновський. Арон Абрамович - співавтор і редактор «Нарису історії української радянської літератури», двотомної «Історії української радянської літератури», «Історії української літератури» у 8 томах. В експозиції фото літературознавця, книги «На бистрині часу» та «Історія української радянської літератури».
    Уродженець Єлисаветграда Ізраїль Фісанович – прославлений в роки Великої Вітчизняної війни моряк-підводник, Герой Радянського Союзу, який воював з фашистами на Північному флоті. За два роки війни (1942-1943) підводний човен «М-172», командиром якого був Ізраїль Ілліч, здійснив 17 бойових походів, потопив 13 ворожих кораблів. У перервах між бойовими походами капітан ІІ рангу Фісанович писав вірші, прозу. Він - автор книг «Записки подводника», «История “Малютки”», присвячених подвигам моряків-північноморців у роки Великої Вітчизняної війни, автор слів пісень «Гімн підводників», «Стройова підводна» та ін.
    В експозиції добірка фотокарток героя-земляка, його книга «История “Малютки”» та книга спогадів про І. Фісановича «Не вернулся из боя», упорядником якої став син прославленого моряка Тарас Фісанович.
    Уродженець с. Бежбайраки (нині с. Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області) – Григорій Карєв майже 25 років віддав службі на флоті. Учасник Великої Вітчизняної війни. Підполковник Збройних Сил СРСР. Автор низки прозових творів та віршів, присвячених подвигу моряків-чорноморців в роки воєнного лихоліття. З морським флотом письменник був пов’язаний і у повоєнні роки, працюючи військовим кореспондентом.
    На виставці добірка творів Г. Карєва, серед яких збірка віршів «Вымпел», датована 1945 роком, романи та повісті «Пылающий берег», «Мой хлеб, моя вода», «Твой сын, Одесса», газета «Морской фельдшер» за 10 травня 1945 року з інформацією про капітуляцію гітлерівської Німеччини та про започаткування свята Великої Перемоги 9 травня. Є в експозиції фотографії Григорія Андрійовича періоду Великої Вітчизняної війни, рукописи віршів та воєнна реліквія – кобура для пістолета системи «ТТ», яка належала письменнику-фронтовику.
    Четвертий ювіляр - Віктор Петрович Ярош - уродженець села Бистрик Сумської області. Учасник радянсько-фінської та Великої Вітчизняної воєн. З 1948 по 2001 рік мешкав в Кіровограді. Обіймав посади завідуючого відділом культури обласної газети «Кіровоградська правда», заступника начальника обласного управління культури, завідуючого літературною частиною музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького. В. Ярош – один з ініціаторів створення та перший завідуючий меморіального музею М.Л. Кропивницького в Кіровограді. 19 років з 1948 по 1967 очолював обласне літературне об’єднання. Автор 7 книг та багато- чисельних публікацій, присвячених корифеям українського професійного театру. Перший лауреат обласної краєзнавчої премії ім. Володимира Ястребова, людина, ім’я якої занесене до енциклопедичного словника «Митці України».
    В експозиції добірка фотографій В.П. Яроша, його книги «Стежками завіяними», «В небе войны», «Почесні громадяни Кіровограда», книга спогадів про М.Л. Кропивницького в упорядкуванні якої брав участь Віктор Петрович.
    Гостями музею в день презентації виставки «З плеяди видатних земляків» стали співробітники музеїв, бібліотек міста, творча інтелігенція.
    У програму заходу увійшли пісні, що прозвучали у виконанні студентських фольклорних ансамблів Кіровоградського музичного училища «Дике поле», «Млиночок», «Віртуальний хуторок».


kar1004m.jpg (8054 bytes) kar1005m.jpg (9057 bytes) kar1006m.jpg (9823 bytes)

kar1007m.jpg (5393 bytes) kar1008m.jpg (6934 bytes) kar1009m.jpg (6547 bytes) kar1010m.jpg (8135 bytes)