Виставки


Презентація виставки «І.К. Карпенко-Карий та Єлисаветград»


    Напередодні 260-річчя з дня заснування нашого міста в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого відбулася презентація виставки «І.К. Карпенко-Карий та Єлисаветград», матеріали якої розповідають про Єлисаветградський період життя корифея українського професійного театру, драматурга І.К. Карпенка-Карого (Тобілевича).
    18 років (1865-1883) Іван Карпович прожив у нашому місті, 11 з яких пройшли у помешканні на вул. Знаменській, 13. У цьому будинку в 1995 році відкрито літературний музей, що носить ім’я драматурга.
    Музейні експонати, серед яких книги, фотокартки, документи, театральні афіші, газети, журнали розповідають про роки, проведені майбутнім письменником у нашому місті. Саме в Єлисаветграді відбулося становлення його як особистості, тут він одружився, створив аматорський театральний гурток, вів активну громадську діяльність. У нашому місті Іван Карпович розпочав свою літературну творчість. Спочатку займався перекладами з російської на українську творів Г. Успенського та Ф. Решетнікова, потім на сторінках місцевої газети «Єлисаветградский вестник» виступав як театральний критик, а у 1881 році написав свій перший прозовий твір – оповідання «Новобранець». Ще через два роки з під його пера в Єлисаветграді вийшли п’єси «Бурлака» та «Не так пани, як підпанки».
    В експозиції є матеріали про членів славетної родини Тобілевичів: талановиту драматичну актрису Марію Садовську-Барілотті, неперевершених акторів, театральних режисерів Миколу Садовського та Панаса Саксаганського.
    Один з експозиційних комплексів виставки розповідає про відомих діячів культури 2-ї пол. ХІХ ст., які спілкувалися з І.К. Карпенком-Карим, були бажаними гостями у помешканні драматурга. Це Микола Лисенко, Михайло Старицький, Марія Заньковецька, Микола Аркас, Петро Ніщинський, Микола Федоровський та інші.
    Прикрашають експозицію фотокартки з видами нашого міста кінця ХІХ, початку ХХ ст., твори І.К. Карпенка-Карого, видані у різні роки.
    Найбільший інтерес у відвідувачів музею викликала купча на будинок по вулиці Знаменській, датована 1872 роком, перший збірник вибраних творів І.К. Карпенка-Карого 1886 року видання та книга творів І.П. Котляревського, яка за легендою з особистої бібліотеки драматурга і видана у 1875 році.
    На відкриття виставки до музею завітали старшокласники обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу «Гімназія-інтернат – школа мистецтв».


kar1025m.jpg (11084 bytes) kar1029m.jpg (7823 bytes) kar1026m.jpg (7789 bytes)
Виставку «І.К. Карпенко-Карий та Єлисаветград» відкриває директор музею К. Лісняк Учасники презентації – учні обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу «Гімназія-інтернат – школа мистецтв»

kar1027m.jpg (8020 bytes) kar1028m.jpg (7231 bytes) kar1030m.jpg (5967 bytes)
Екскурсію по виставці проводить старший науковий співробітник музею Т. Ревва Вірші читає поетеса Тетяна Березняк

kar1031m.jpg (7602 bytes) kar1032m.jpg (7744 bytes) kar1033m.jpg (7200 bytes)
Учні обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу «Гімназія-інтернат – школа мистецтв» знайомляться з виставкою Фото на згадку про захід в музеї