Виставки


«У пошуках слова значущого»


    «У пошуках слова значущого» - під такою назвою у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого було відкрито виставку, присвячену історії створення та діяльності Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України. Новостворена експозиція розповідає про 30-річну діяльність письменницької організації області.
    Датою створення обласного осередку СПУ вважається 3 грудня 1984 року. Саме цього дня відомі українські письменники Володимир Канівець, Віктор Грабовський, Семен Кудієвський, Євген Дудар, Андрій Крижанівський, Василь Козаченко, Володимир Бровченко завітали до Кіровограда і взяли участь в урочистостях з нагоди утворення обласної організації СПУ.
    До складу спілки увійшли вісім літераторів: Микола Смоленчук, Григорій Клочек, Федір Непоменко, Валерій Гончаренко, Тамара Журба, Юрій Камінський, Володимир Панченко, Іван Черкашенко.
    Пройшовши складний шлях становлення й розвитку, спілка відіграє помітну роль в літературному і громадсько-політичному житті степової Кіровоградщини. Майже 200 фотокарток висвітлюють чисельні заходи спілчан, які спрямовані на відродження національної духовності, виховання патріотизму, любові до України.
    Першим керівником письменницької організації став знаний в Україні літературознавець, нині доктор філологічних наук, професор, Г.Д.Клочек (1984-1986), наступним очільником був літературознавець, нині доктор філологічних наук, професор, відомий політичний та громадський діяч, депутат Верховної Ради України першого скликання В.Є.Панченко (1986-1991). З 1991 по 1995 р. спілкою керував прозаїк, публіцист, громадський діяч В.Ф.Кобзар (1991-1995). Останні дев’ятнадцять років спілку очолює прозаїк публіцист, громадський і політичний діяч В.В.Бондар.
    В експозиції представлені фотокартки керівників ООНСПУ та фотодокументальні матеріали, які розповідають про урочистості з нагоди створення обласного осередку СПУ в Кіровограді 3 грудня 1984 р.
    За час існування до спілки були прийняті 46 літераторів, серед яких поети, прозаїки, літературознавці, драматурги, публіцисти, перекладачі, журналісти. На жаль, вже немає серед живих Олександра Моторного, Валерія Юр’єва, Миколи Смоленчука, Миколи Петрова, Бориса Чамлая, Валерія Гончаренка, Галини Берізки, Леоніда Куценка, Світлани Барабаш, Василя Журби, Віктора Ганоцького, Івана Черкашенка, Федора Непоменка, Юрія Обжеляна. В інші краї подалися Володимир Базилевський, Петро Селецький, Володимир Кобзар, Тамара Журба, Юрій Камінський, Юлія Гладир. Вийшов із складу спілки Віктор Шило.
    Сьогодні до складу письменницької організації входять 27 літераторів, з яких в Кіровограді проживає 15. Це Василь Бондар, Віктор Погрібний, Григорій Клочек, Володимир Могилюк, Антоніна Корінь, Олександр Кердіваренко, Борис Ревчун, Ольга Полевіна, Сергій Колесников, Анатолій Черниш, Антоніна Царук, Інна Рижик-Нежуріна, Надія Гармазій, Олександр Косенко, Олег Бабенко. Десять членів спілки мешкають в містечках і селах: Тетяна Андрушко у Малій Висці, Оксана Шпирко в Олександрівці, Сергій Піддубний у Голованівську, Олександр Жовна у Новомиргороді, Анатолій Загравенко та Олександр Архангельський у Знам’янці, Анатолій Кримський у с. Триліси Олександрівського району, Ірина Кримська-Шевченко у с. Цвітне Олександрівського району, Інна Немирована – у Вільшанці, Катерина Горчар – у Новгородці. Юлія Гладир мешкає у м. Кременчуці, Тамара Журба – в Аргентині.
    Багато добрих справ записала на свій рахунок письменницька організація Кіровоградщини за 30 років. У першу чергу це сотні книг різних жанрів: художня література, навчальні посібники, літературознавчі та краєзнавчі дослідження, збірники поезії та публіцистики, путівники.
    На виставці представлені десятки книг спілчан, які видавалися різними видавництвами та у різних містах України за час діяльності обласного осередку літераторів.
    Фотогалерея виставки ілюструє шлях творчої спілки довжиною у три десятиліття, десятки заходів, які відіграли важливу роль в літературному та громадсько-політичному житті нашого міста й області, а саме.
    Спілчани ініціювали проведення ряду науково-практичних конференцій, літературних вечорів, круглих столів до ювілеїв письменників-земляків І.К. Карпенка-Карого, М.Л.Кропивницького, Ю.Яновського, І.Микитенка, В.Винниченка, Є.Маланюка, А.Тарковського. Традиційними для літераторів Кіровоградщини стали творчі зустрічі з учнівською та студентською молоддю, трудовими колективами.
    Літератори доклали рук до створення у нашому місті у 1982 році меморіального музею М.Л. Кропивницького, у 1995 р. - літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого, повернули з Франції на батьківщину особисті речі В.К.Винниченка, створили природний заповідник «Батьківщина І.К.Карпенка-Карого» в селі Арсенівка Новомиргородського району Кіровоградської області.
    Спілка проводила наради та семінари для молодих літераторів, серії літературних передач на обласному телебаченні. За ініціативою творчого осередку з 1990 року в нашому місті 22 травня проходять Дні поезії, присвячені перепохованню Т.Г.Шевченка в Україні. Спілчани також беруть активну участь у проведенні Всеукраїнського Шевченківського свята «В сім’ї вільній, новій…».
    За роки існування члени спілки провели сотні презентацій книг на базі музеїв та бібліотек міста й області, збирали кошти на встановлення у місті пам’ятника Володимиру Винниченку, сприяли відкриттю пам’ятника Є. Маланюку в Новоархангельську, відкрили меморіальні дошки письменникам Арсенію Тарковському, Борису Чамлаю, Валерію Гончаренку, Миколі Смоленчуку, Івану Микитенку в Кіровограді. Завдяки письменницькій організації почали видаватися літературні часописи «Степ» та «Вежа».
    З легкої руки членів НСПУ на Кіровоградщині у 1992 році започатковано Дні Тарковських, у 2000 – обласний літературний конкурс імені поета Валерія Гончаренка, у 2002 – обласну літературну премію ім. Євгена Маланюка.
    Самі ж спілчани неодноразово ставали лауреатами престижних літературних премій імені Володимира Винниченка, Івана Нечуя-Левицького, Остапа Вишні, Олександра Білецького, Дмитра Нитченка, Євгена Маланюка, Юрія Яновського, Валерія Марченка, премій «Гранослов», «Благовіст», «Сокіл степів», Фонду Воляників-Швабінських Фундації Українського Вільного Університету в США, «У свічаді слова» Євгена Бачинського (США), Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова». За творами письменника О. Жовни знято ряд фільмів знаними кінорежисерами Балояном та Лупієм.
    У день презентації до музею завітали члени обласної організації НСПУ, представники творчої інтелігенції міста. Директор музею К. Лісняк провела екскурсію по виставці. Окрасою заходу стала концертна програма, підготовлена викладачами МШ № 1 ім. Г.Нейгауза В.Делестьяновою, І.Криворучком, О.Горобченко та тріо бандуристок Кіровоградського музичного училища.


kar1077m.jpg (8786 bytes) kar1080m.jpg (8711 bytes) kar1075m.jpg (8111 bytes) kar1072m.jpg (7661 bytes) kar1076m.jpg (3617 bytes)
kar1073m.jpg (9031 bytes) kar1074m.jpg (10305 bytes)
kar1078m.jpg (9962 bytes) kar1079m.jpg (10445 bytes)

Фрагменти виставки «У пошуках слова значущого», присвяченої
30-річчю з дня створення Кіровоградської обласної організації НСПУ


Учасники урочистостей з нагоди 30-річчя з дня створення
Кіровоградської обласної організації НСПУ (3 грудня 2014 р.)

kar1059m.jpg (6548 bytes) kar1060m.jpg (3638 bytes) kar1061m.jpg (6390 bytes) kar1062m.jpg (4936 bytes)
В.Бондар, А.Царук, А.Черниш, К.Горчар, С.Колесников, М.Джус О.Бабенко та К.Лісняк Г.Клочек та К.Горчар О.Бабенко, К.Лісняк, О.Полевіна

kar1063m.jpg (7030 bytes) kar1064m.jpg (6757 bytes) kar1065m.jpg (4041 bytes) kar1066m.jpg (6166 bytes)
О.Архангельський та В.Бондар В.Бондар та Г.Клочек В.Бондар та О.Шпирко В.Бондар та В.Погрібний

kar1067m.jpg (5862 bytes) kar1068m.jpg (6321 bytes) kar1069m.jpg (3658 bytes) kar1071m.jpg (4387 bytes)
В.Бондар та О.Полевіна В.Бондар А.Назарець К.Горчар та Т.Березняк

kar1070m.jpg (6965 bytes)
Учасники заходу в музеї І.К.Карпенка-Карого.
Виступає поет В.Могилюк