Куценківські читання. З поглядом у минуле і майбутнє


    Нещодавно в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї імені І.К.Карпенка-Карого пройшли III обласні Куценківські читання, присвячені 155-річчю від дня народження історика, етнографа, археолога, краєзнавця В.М.Ястребова.
    Куценківські читання - спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців, музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені В.Сухомлинського.
    Засновані в 2008 році на честь знаного в Україні літературознавця, доктора філологічних наук, професора КДПУ, краєзнавця Леоніда Васильовича Куценка, читання мають на меті залучити до вивчення, дослідження та збереження історико-культурної спадщини нашого краю науковців, учителів, співробітників музеїв, бібліотек, учнівську та студентську молодь.
    Учасників III обласних краєзнавчих Куценківських читань вітали заступник начальника управління культури та туризму облдержадміністрації НЛісняк, начальник відділу культури і туризму гуманітарного департаменту Кіровоградської міської ради М.Барабуля, голова обласної організації НСПУ В.Бондар, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців О.Бабенко.
    У читаннях брали участь викладачі та студенти Кіровоградського педуніверситету ім. В.Винниченка, технічного університету, Кіровоградської філії Київського університету культури, музичного училища, співробітники обласного архіву, наукової бібліотеки ім. Д.Чижевського, філії № 10 МЦБС, обласного краєзнавчого музею. А також міських музеїв - художньо-меморіального О.О.Осьмьоркіна, музичної культури ім. К.Шимановського, літературно-меморіального І.К.Карпенка-Карого.
    Учасники читань виступали з двох тем: "Краєзнавчо-дослідницька діяльність музеїв, бібліотек, громадських організацій, навчальних закладів" та "Життєвий та творчий шлях видатних земляків (вчених, літераторів, митців, краєзнавців)". Найбільший інтерес викликали виступи знаних на Кіровоградщині краєзнавців Ф.Шепеля "Про Сергія Єсеніна, Дем'яна Бєдного, українізацію та розстрільну справу 1937 року" (щойно ця стаття вийшла в "КП") та І.Петренка "Невідомий голод на Кіровоградщині 1944-1947 років".
    Начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Кіровоградської області О.Трибуцька розповіла про національно-визвольну боротьбу 1917-1921 років на теренах Єлисаветградщини. Кандидат історичних наук, викладач КДПУ О.Чорний розповів про Красносільську прикордонну митницю XVIII століття, провідний науковий співробітник художньо - меморіалього музею О.Осьмьоркіна А.Надєждін висвітлив "Особливості розвитку мистецької освіти на Єлисаветградщині та Кіровоградщині у другій половині XIX - першій половині XX ст.". Брали слово й студенти університету культури та КДПУ.
    Доповіді були також присвячені видатним землякам: фізіологу та еволюціоністу Б.М.Завадовському, композитору Каролю Шимоновському, музиканту, педагогу Й.Гольденбергу, літературознавцю І.Айзенштоку.
    Узагальнюючи вище сказане додам, що на зустрічі звучали наболілі питання. Як хочеться назвати їх історичними, бо йшлося про події. Підняті проблеми не назвеш питаннями "сивої давнини". Ми маємо відтворювати їх у нашій пам'яті, як і пам'ятати героїв, що поклали своє життя на алтар людяності, віри та добра. Куценківські читання - то шана й вдячність історії, наш внесок у майбутнє.

Юлія ХАРЧЕНКО


"Кіровоградська правда", 19.02.2010